بازداشت اکبر آزاد در زمان جایگزینی وثیقه؛ این نویسنده ترک به بازداشتگاه منتقل شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«اکبر آزاد»، نویسنده و فعال مدنی ساکن تهران روز دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰، پس از مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان، بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «ایران‌وایر»، اکبر آزاد صبح دوشنبه جهت آزاد کردن وثیقه قبلی و جایگزینی آن با وثیقه جدید، به شعبه۲ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان مراجعه کرده است. مقام‌های قضایی در کنار مخالفت با درخواست این نویسنده تُرک، او را بازداشت و به بازداشتگاه دادسرای عمومی و انقلاب بهارستان منتقل کرده‌اند.

گمان می‌‎رود بازداشت اکبر آزاد جهت اجرای حکمی که پیش‌تر علیه این فعال مدنی صادر شده است، باشد.

دی‌ ۱۳۹۸، شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست قاضی «بابایی»، اکبر آزاد، «علیرضا فرشی»، «حمید منافی» و «بهنام شیخی» را به دلیل شرکت در مراسم «روز جهانی زبان مادری» در سال ۱۳۹۲ در شهرستان بهارستان، مجموعاً به هشت سال حبس تعزیری و هشت سال تبعید محکوم کرد.
علیرضا فرشی اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس است. این زندانی سیاسی هم‌زمان با دوران حبس، در پرونده‌ای جدید توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵۰ ماه زندان حبس تعزیری محکوم شده است.

بهنام شیخی و حمید منافی نیز پس از گذراندن دوران حبس در زندان اوین، هفته گذشته برای سپری کردن دو سال تبعید، به شهرستان «ازنا» در استان لرستان اعزام شده‌اند.

اکبر آزاد روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳، پس از نزدیک به سه‌ماه بازداشت در زندان اوین، با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی، به طور موقت و تا پایان فرایند دادرسی از زندان آزاد شده بود.

«حسن راشدی»، نویسنده و پژوهش‌گر آذربایجانی در کانال تلگرامی خود با اعلام خبر بازداشت دوباره اکبر آزاد نوشته است این فعال مدنی ۶۵ ساله از دیابت شدید رنج می‌برد و به هنگام بازداشت، داروهای خود را نیز همراه نداشته است. راشدی هم‌چنین خبر داده است که فرزند اکبر آزاد بیماری حاد «ام اس» دارد و با ویلچر حرکت می‌کند و نیاز به مراقبت دایمی پدر دارد.