بازداشت توام با خشونت آیدین ذاکری, فعال ملی مدنی توسط نیروهای امنیتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروز گذشته, آیدین ذاکری, فعال ملی مدنی, ساکن شهرستان مشگین شهر, در پی مراجعه ماموران امنیتی به محل کارش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۱۲ ظهر روز پنجشنبه ۱۰ مردادماه ۱۳۹۸, آیدین ذاکری, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان مشگین شهر از توابع استان اردبیل, پس از مراجعه ماموران امنیتی به محل کارش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت آیدین ذاکری, توام با خشونت توسط ماموران امنیتی بدلیل درخواست وی مبنی بر ارائه حکم قضائی از آنها برای بازداشت وی بوده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ آیدین ذاکری, فعال ملی مدنی, ساکن شهرستان مشگین شهر از تابع استان اردبیل در پی مراجعه ماموران امنیتی این شهر به محل کار وی این فعال ملی مدنی را به شکل خشونت باری بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ بروز این خشونت در پی عدم ارائه حکم قضائی مبنی بر بازداشت آیدین ذاکری توسط ماموران امنیتی صورت گرفت و پس از ممانعت وی و نزدیکان آیدین منجر به بروز درگیری فیزیکی شد که ماموران امنیت برای کنترل اوضاع از گاز اشک آور استفاده کردند. 

احتمال می رود بازداشت صورت گرفته مرتبط با مراسم احتمالی کوه ساوالان باشد چرا که در تاریخ ۹ مردادماه ۱۳۹۸, نیز ماموران امنیتی با تماس تلفنی خواستار حضور “آیدین ذاکری” در “ستاد خبری وزارت اطلاعات در شهرستان مشگین شهر” و تعهد نسبت به عدم شرکت در مراسم احتمالی “کوه ساوالان” شده اند که با مخالفت این فعال ملی مدنی به علت غیرقانونی بودن خواست ماموران روبرو شدند. 

طی سالهای اخیر در مردادماه هر سال فعالان ملی مدنی و کوهنوردان استانهای آذربایجان شرقی و غربی با حضور در دامنه کوه ساوالان با اجرای موسیقی و سخنرانی ها خواستار تحقق مطالبات قانونی این شهروندان و پیگیری مسئولان نسبت به روند ثبت جهانی کوه ساوالان به عنوان میراث طبیعی بشری در یونسکو هستند. 

آیدین ذاکری, فعال ملی مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۷, در پی برگزاری مراسم قلعه بابک به همراه بیش از ۸۰ تن دیگر از فعالان ملی مدنی بازداشت و پس از ساعتی آزاد شده بود.