بازداشت دستکم ۳ نفر در چهارمین تجمع سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی چهارمین تجمع خود در سال ۱۴۰۰ را امروز در تهران و مراکز استانها برگزار کردند. بازنشتگان معترض که در تجمعات امروز خود با شعارهای «بازنشسته می میرد ذلت نمی پذیرد»، «دست‌های ما خالیه وضع شما عالیه»، «تامین اجتماعی خجالت خجالت» به خیابان‌ها آمده بودند؛ در اعتراض به شرایط بد معیشتی و عدم توجه به مطالبات‌ خود مقابل ادارات تامین اجتماعی استان‌های مختلف ایران تجمع کردند.


به گزارش ایران وایر، تا لحظه تنظیم این گزارش تجمع معترضان در استان‌های کرمانشاه، هرمزگان، خوزستان، تهران، اصفهان، البرز، کرمان، قزوین و خراسان رضوی به رسانه‌ها راه یافته است.


یک شاهد عینی به کانال اتحاد بازنشستگان خبر داد که در تهران دستکم سه نفر از جمله دو تن از زنانی که از سخنرانان تجمع بوده‌اند، بازداشت شدند. از هویت این دستگیر شدگان اطلاعی در دست نیست.


*مطالبات بازنشستگان


««افزایش مستمری» و «اجرای صحیح قانون همسان‌سازی حقوق» و «رفع تبعیض میان بازنشستگان صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های لشکری و کشوری» از مطالبات اصلی بازنشستگان معترض است.


سال ۱۳۹۹، دولت به مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی وعده داده بود که قانون متناسب‌سازی حقوق با اختصاص بودجه مورد نیاز در سال ۱۴۰۰ اجرا شود.
معترضان با شعار «اسماعیل گرامی آزاد باید گردد» و «همکار بازنشسته آزاد باید گردد» از تداوم بازداشت و انتقال او به زندان تهران بزرگ و برخوردهای امنیتی نسبت به بازنشستگان انتقاد کردند.

اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته و از فعالان حقوق بازنشستگان ۱۴ فروردین ماه در منزلش بازداشت شده بود. او ۱۷ اسفند سال هم در جریان تجمع بازنشستگان بازداشت و ساعتی بعد آزاد شد.


این فعال کارگران بازنشسته، دو هفته پیش برای دومین بار بازداشت شد. بازداشت او پس از آن رخ داد که ماموران امنیتی از او خواسته بودند تجمع یکشنبه ۱۵ فروردین را لغو کند.


دو تجمع سراسری بازنشستگان در ۲۶ بهمن‌ و ۱۷ اسفند سال ۱۳۹۹ با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده بود.