بازداشت دو چهره امنیتی جمهوری اسلامی به اتهام فساد مالی و ارتباط با پرونده اکبر طبری

رسانه‌های ایران از دستگیری کیومرث نیازآذری، پدر مصطفی نیازآذری، متهم ردیف پنجم پرونده اکبری طبری توسط حفاظت اطلاعات قوه‌قضائیه خبر دادند.

اتهام وی مشارکت در قاچاق دو تن طلا عنوان شده است.

کیومرث نیاز آذری از زمان تاسیس وزارت اطلاعات تا سال ۱۳۸۵، ریاست اداره کل اطلاعات استان مازندران را بر عهده داشت. او پس از بازنشستگی تقریبا به مدت ۱۰ سال عهده‌دار ریاست دانشگاه آزاد مازندران بود.

مصطفی نیازآذری، فرزند کیومرث نیازآذری، متهم ردیف پنجم پرونده اکبر طبری است که پس از دستگیری طبری از کشور خارج شده و بر اساس اخبار منتشرشده در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کند.

او متهم است که با تشکیل ده شرکت صوری در داخل و خارج از ایران، همچنین فاکتورسازی و ثبت سفارش‌های صوری اقدام به خروج ارز از ایران کرده است.

از دیگر اتهامات مصطفی نیازآذری پرداخت رشوه به اکبر طبری به میزان ۵ قطعه زمین در بابلسر است.

به گفته نماینده دادستان در پرونده طبری، فرار مصطفی نیاز آذری در قبال رشوه‌ای است که اکبر طبری از او گرفته است که قریب به ۱۵ هزار متر زمین و ۳ طبقه ویلای لوکس به ارزش ۴۲۰ میلیارد ریال در بابلسر است.

گفته می شود مصطفی نیاز آذری به پشتوانه پدرش، کیومرث نیاز آذری، از رانت‌های مختلف اقتصادی بهره‌مند شده است و البته شایان ذکر است که خاندان نیازآذری بخش بزرگی از ییلاقات بندپی سوادکوه و بندپی شرقی بابل را به غنیمت گرفتند.

محمدجواد رشیدی، یکی دیگر از چهره های امنیتی جمهوری اسلامی است که در ارتباط با پرونده اکبر طبری بازداشت شده است.

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه و رئیس فعلی حفاظت شوراهای حل اختلاف به اتهام اخذ رشوه در پرونده طبری از نیازآذری دستگیر شد.