بازداشت سیاوش سبحانیان, شهروند بهائی ساکن رودهن توسط نیروهای امنیتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطی روزهای گذشته, سیاوش سبحانیان نجف آبادی, شهروند بهائی ساکن روستای مهرآباد رودهن, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, “سیاوش سبحانیان نجف آبادی”, شهروند بهائی ساکن روستای مهرآباد دماوند توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش منزل به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این شهروند بهائی در حالی صورت گرفت که پیش از این “پریسا سبحانیان نجف آبادی”, خواهر سیاوش سبحانیان نجف آبادی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

براساس این گزارش, بازداشت “سیاوش سبحانیان نجف آبادی”, شهروند بهائی در حالی صورت گرفت که نیروهای امنیتی در زمان بازداشت “پریسا سبحانیان نجف آبادی”, خواهرش از وی خواسته بودند که از شهر خارج نشود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸,“پریسا سبحانیان نجف آبادی”, شهروند بهائی ساکن روستای مهرآباد, از توابع رودهن واقع در شهرستان دماوند, پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از این شهروند بهائی, بدون تفهیم اتهام بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

از زمان بازداشت “سیاوش سبحانیان نجف آبادی”, تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی از محل نگهداری و دلایل بازداشت وی در دست نیست. 

پیش از این یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر بازداشت “پریسا سبحانیان نجف آبادی” گفته بود; ماموران وزارت اطلاعات به منزل “پریسا سبحانیان نجف آبادی”, مراجعه کردند و این شهروند بهائی را بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی, این شهروند بهائی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

این منبع مطلع همچنین گفته بود؛ بازداشت این شهروند بهائی بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفت و ماموران امنیتی هیچگونه توضیحی پیرامون دلایل بازداشت ارائه نکردند.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی این دسته از شهروندان با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.