بازداشت شهلا جهانبین, شهروند ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروز گذشته, “شهلا جهانبین”, ساکن تهران و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی, در پی مراجعه ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۶ عصر روز چهارشنبه ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, “شهلا جهانبین”, شهروند ساکن تهران و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن در پی مراجعه ۵ تن از ماموران وزارت اطلاعات به منزل پدری اش, پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل؛ دو دستگاه گوشی تلفن همراه, وی  را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ عصر روز گذشته, ۵ تن از ماموران وزارت اطلاعات که شامل ۴ مرد و ۱ زن بودند درپی مراجعه به منزل پدری “شهلا جهانبین”, شهروند ساکن تهران و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن در استعفای علی خامنه ای, پس ارائه حکم قضائی وارد منزل پدری وی شده و پس از تفتیش منزل و ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه که متعلق به “شهلا جهانبین” بود این فعال مدنی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ علیرغم اینکه ماموران امنیتی در زمان بازداشت “شهلا جهانبین” مدعی دارا بودن حکم قضائی بودند اما از ارئه دلایل بازداشت و یا تفهیم اتهام این فعال مدنی در زمان بازداشت سر باز زدند. 

لازم به ذکر است, “شهلا جهانبین” به همراه “شهلا انتصاری”، “نصرت بهشتی”، “فرشته تصویبی”، “پروا پاچیده”، “گیتی پورفاضل”، “عزت جوادی حصار”، “زهرا جمالی”، “فاطمه سپهری”، “مریم سلیمانی”، “سوسن طاهرخانی”، “فرنگیسِ مظلوم”، “نرگس منصوری” و “کیمیا نوروزی‌ صابر” از جله امضا کنندگان بیانیه ای با مضمون استعفای “علی خامنه ای”, رهبر جمهوری اسلامی بودند. 

این کنشگران مدنی در قسمتی از بیانیه خود اعلام کردند؛ “اعتراض به آپارتاید جنسیتی که حاصل نگاه مردسالارانه نظام فقاهتی است، علیه این نظام ضد زن که ارزش‌های انسانی ما را محو نموده است، بپاخاسته و خواستار گذار کامل از نظام جمهوری‌اسلامی و تدوین قانون اساسی جدیدی هستیم”. 

همچنین در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, عباس واحدیان شاهرودی, همسر شهلا جهانبین, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات مشهد توام با ضرب و شتم بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شد.