بازداشت محمد ابوالحسنی, فعال مدنی ساکن قزوین

پایگاه خبری / تحلیلی نگام روز گذشته,”محمد ابوالحسنی”, فعال مدنی ساکن قزوین, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸, “محمد ابوالحسنی”, فعال مدنی ساکن قزوین, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این فعال مدنی با حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و از بابت اتهامات”همکاری با دولت متخاصم” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز گذشته, ۵ تن از ماموران امنیتی که خود را از پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی معرفی کردند به همراه ۳ تن تن دیگر که از اداره اطلاعات قزوین بودند پس از مراجعه به منزل پدری “محمد ابوالحسنی”, فعال مدنی و ارائه حکم تفتیش منزل, اقدام به تفتیش آن مکان کردند و پس از اتمام تفتیش منزل به پدر “محمد ابوالحسنی” برگه ای جهت امضا داده شد و از وی خواسته شد که آن برگه را امضا کند که پس از مخالفت وی از امضای آن برگه به دلیل اینکه آن برگه سفید بود و هیچ مطلبی در آن ذکر نشده بود, قید شد که منزل محمد ابوالحسنی تفتیش شده و لوازم شخصی از وی در آن محل کشف نشد و نیروهای امنیتی به پدر این فعال مدنی گفتند که این برگه بعنوان صورت جلسه تفتیش منزل میباشد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در برگه ای دیگری که به روئیت خانواده محمد ابوالحسنی رسید ذکر شده بود که “این فعال مدنی با حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات”همکاری با دولت متخاصم” و “تبلیغ علیه نظام” بازداشت و تحت الحفظ به مراجع قضائی معرفی بشود”. همچنین قبل از تفتیش منزل “محمد ابوالحسنی” با توجه به مراجعه به پارکینگ قدس در قزوین جهت ترخیص موتور سیکلت توقیف شده خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به منزل پدری اش به جهت تفتیش منزل منتقل شده بود. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ در زمان اولیه حضور نیروهای امنیتی برای تفتیش منزل پدری محمد ابوالحسنی, خانواده این فعال مدنی فکر نمی کردند که فرزندشان بازداشت شده باشد و پس از گذشت حدود ۲۰ دقیقه مادر این فعال مدنی با مراجعه به بیرون از منزل متوجه شد که محمد ابوالحسنی را با دستبند و چشم بند سوار یک دستگاه خوردوی پژو آوردند که پس از اتمام تفتیش منزل این فعال مدنی به همراه نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت و سرکوبهای گسترده بر علیه فعالان مدنی در ایران در حالی صورت میگیرد که مسئولان قضائی و حتی”علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی همیشه منکر سرکوب آزادی بیان در ایران هستند.