بازداشت میرموسی ضیاء گرگری, فعال ملی مدنی ساکن نقده توسط نیروهای امنیتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممیرموسی ضیاء گرگری, فعال ملی مدنی ساکن شهرسولدوز واقع در شهرستان نقده, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸, میرموسی ضیاء گرگری, فعال ملی مدنی ساکن شهر سولدوز از توابع شهرستان نقده واقع در استان آذریایجان غربی در هنگام تردد در خیابان توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ نیروهای امنیتی پس از بازداشت میرموسی ضیاء گرگری, وی را بدون ارائه برگه قضائی مبنی بر تفتیش منزل به محل کار و منزلش منتقل کرده و پس از تفتیش کامل محل کار و محل سکونت وی این فعال ملی مدنی را به همراه خود و برخی لوازم شخصی ضبط شده از وی به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از سوی خانواده و بستگان این فعال ملی مدنی تا به این لحظه از دلایل بازداشت و محل نگهداری این فعال ملی مدنی اطلاعی در دست نیست. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.