بازداشت و بیخبری از وضعیت محمد صالحی, نوکیش مسیحی ساکن کرج

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطی هفته های گذشته, محمد صالحی, نوکیش مسیحی ساکن کرج, توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این استان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از وبسایت میدل ییست کانسرن,  روز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, محمد صالحی, نوکیش مسیحی ۳۰ ساله ساکن کرج, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش؛ با توجه به گذشت بیش از ۵۳ روز از زمان بازداشت محمد صالحی, نوکیش مسیحی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در کرج هیچگونه پاسخی در جواب پیگیریهای خانواده این نوکیش مسیحی مبنی بر مکان نگهداری و یا مصادیق حقوقی اتهامات وی داده نشده است و خانواده این نوکیش مسیحی در بی خبری مطلق از وضعیت فرزندشان بسر می برند. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در تاریخ در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از «دغدغه‌ها و نگرانی‌های» اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.