بازداشت کارگران معترض هفت‌تپه ؛ مدیرعامل شرکت فراری است

 

 

نگام ؛ حقوق بشر _ اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه از ۱۴ آبان امسال پس از آن آغاز شد که گزارش‌هایی مبنی بر متواری یا دستگیر شدن مالکان خصوصی نیشکر هفت‌تپه منتشر شد.کارگران خواستار خلع ید از مالکان خصوصی و بازگشت مالکیت کارخانه به بخش دولتی و اداره آن زیر نظر شورای کارگری هستند. راضی نوری نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی اما به خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی گفت که امکان واگذاری این شرکت به بخش دولتی وجود ندارد.

 

حسن مقیمی

 

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه از بازداشت حداقل ۱۸ کارگر این مجتمع کشت و صنعت در روز یکشنبه ۲۷ آبان خبر داد. این کارگران پس از پایان تجمع مقابل ساختمان فرمانداری بازداشت و به پلیس امنیت شوش منتقل شدند.

براساس گزارش کانال تلگرامی کارگران نیشکر هفت‌تپه ویا بشمه، سعید منصوری، جلیل احمدی، عظیم سرخه، مهدی داوودی، سعید الکثیر، علیزاده، امید آزادی، سید حسن فاضلی، صمیر احمدی، سلامات نیا، عماد کثیر، محمود سعدی، محمد خنیفر، خالد تمیمی و ایمان اخضری نمایندگان کارگری بخش‌های مختلف این مجتمع از جمله دستگیر شدگان هستند.

صبح یکشنبه نیز منابع خبری از بازداشت تنها دو تن از کارگران – اسماعیل بخشی و محسن (مسلم) آرمند خبر دادند. بخشی یکی از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه است که ۱۷ آبان خواستار واگذاری کارخانه به کارگران و یا اداره آن زیر نظر شورای کارگران شده بود.

برخی منابع خبری آرمند را نیز از اعضای شورای کارگری نیشکر هفت‌تپه معرفی کردند. این دو کارگر هنگام بازگشت از تجمع اعتراضی مقابل ساختمان فرمانداری شوش به کارخانه دستگیر و به مکان معلومی منتفل شدند.

ماموران امنیتی یک خبرنگار به نام سپیده غلیان را همراه با کارگران دستگیر کردند.

به دنبال دستگیری کارگران خانواده و همکاران آنان مقابل ساختمان پلیس امنیت شهر شوش تجمع کردند و خواستار آزادی همکاران خود شدند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه صبح روز گذشته برای چهاردهمین روز پیاپی پس از راهپیمایی در خیابان‌های شوش، مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند. خواسته کارگران خلع ید از مالکان خصوصی این شرکت که متواری هستند و پرداخت مطالبات مزدی کارگران است.

رضی نوری نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی شامگاه ۲۶ آبان گفته بود که وزیر اقتصاد دستور داده دو ماه از معوقات مزدی کارگران پرداخت شود.

او اما سلب مالکیت از مالکان خصوصی و یا بازگشت این مجتمع به دولت را ناممکن و خلاف سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی که بر خصوصی‌سازی تاکید دارد، دانست.

نوری گفت که ممکن است شرکت به مالکان جدید واگذار شود.

میرعلی اشرف پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی ایران هم ۲۶ آبان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری از واگذاری نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی دفاع کرد و گفت که از اینکه خریدار این مجتمع مرتکب جرمی شده باشد، «صد در صد بی‌اطلاع است».

او اما در گفت‌وگو با روزنامه همشهری ۲۷ آبان، بدون افشای نام تائید کرد که برای برخی از سهامداران نیشکر هفت‌تپه مشکل پیش آمده و «به‌خاطر سایر فعالیت‌هایشان ازجمله مسائل ارزی و شبهاتی که در این زمینه وجود داشته تحت بازداشت و بازجویی قوه قضاییه هستند».

حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران اما به نقل از سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که مالک نیشکر هفت‌تپه متواری است.

او پس از دیدار نمایندگان عضو فراکسیون ولایی با غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت که مدیرعامل نیشکر هفت‌تپه «اصلا زندان نیست که فرصتی به او داده شود تا مشکلات را حل کند».

به گفته کارگران نیشکر هفت‌تپه مالکان این کارخانه پس از دریافت تسهیلات بانکی و ارز دولتی متواری شده‌اند.

کارگران نیز در اعتراض به این وضعیت از ۱۴ آبان دور تازه‌ای از اعتصاب و اعتراض را آغاز کردند و خواستار سلب مالکیت از بخش خصوصی شدند.

حضور زنان در دور تازه اعتراضات کارگران نیشگر هفت‌تپه چشمگیرتر از قبل گزارش شده است.

همچنین خانواده کارگران و معلمان و گروه‌هایی از مردم شوش نیز طی روزهای گذشته در حمایت از کارگران به تظاهرات و تجمعات آنان پیوسته‌اند.

گروهی از وکلای دادگستری شوش نیز شامگاه روز گذشته با صدور بیانیه‌ای از مطالبات کارگران حمایت و اعلام کردند که وکالت کارگران بازداشت شده را برعهده می‌گیرند.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در شهرستان شوش در فصل‌های مختلف سال ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کارگر دارد. این مجتمع در سال ۱۳۹۴ به شرکت‌های «زئوس» و «آریاک» واگذار شد و از آن زمان تا به حال کارگران بیش از ۳۰۰ مرتبه اقدام به اعتصاب و تجمع کرده‌اند.

حمله و دستگیری تعدادی از کارگران «نیشکر هفت تپه»؛ مدیرعامل شرکت فراری است

اعتراضات کارگران شرکت «نیشکر هفت تپه» در حالی چهاردهمین روز خود را پشت سر گذاشت که گزارش‌ها حاکی از بازداشت دو نفر از کارگران معترض از سوی نیروهای انتظامی ایران است.

هر چند این واحد تولیدی در یکسال گذشته بارها شاهد تجمع اعتراضی کارگران بوده، اما تا کنون به وضعیت صنفی آن‌ها رسیدگی نشده است.

خبرگزاری ایلنا در گزارشی تعداد کارگران معترض این شرکت را در روز یکشنبه حدود ۷۰۰ نفر اعلام کرد.

اعتراضات کارگران این شرکت روز یکشنبه با حضور بازاریان، خانواده‌های کارگران ، زنان و معلمان در شهر شوش واقع در استان خوزستان همراه شد.

کارگران در این تجمع ها شعار «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر» سر دادند.
همچنین «اسماعیل بخشی» یکی از کارگران این کارخانه که به عنوان نماینده کارگران بارها در اعتراضات سخنرانی کرده بود، به همراه «مسلم آرمند» – کارگری که تصاویری از حرف‌ها و گریه‌هایش بارها در فضای مجازی بانشر شده بود- توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
برخی منابع خبری گزارش دادند که این دو کارگر به همراه یک خبرنگار زن در حالی که سوار بر اتوبوس‌های تازه پس گرفته شده این شرکت بودند، از سوی یگان ویژه پلیس بازداشت شدند.

در تصاویری که در فضای مجازی منتشر شده است، یکی از کارگران «نیشکر هفت‌تپه» گفت که کارگران معترض توسط یگان ویژه نیروی انتظامی ایران مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

اعتراضات کارگران این کارخانه در حالی ادامه دارد که هنوز خبری از مدیرعامل این شرکت نیست و حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس به نقل از محسن اژه‌‌ای روز یکشنبه اعلام کرد که مدیرعامل شرکت «کشت و صنعت هفت‌تپه» فراری است و اصلا زندان نیست که فرصتی به او داده شود تا مشکلات را حل کند.
این کارگران برای چندمین بار از حدود دوهفته قبل دست به اعتراض زدند.
کارگران معترض به خبرگزاری ایلنا گفتند «چندین سال است مرتبا وعده محقق شدن مطالبات‌مان را از زبان مسئولان می‌شنویم اما خبری از عملی شدن آنها نیست به همین دلیل باتوجه به تجربیات قبلی، اجتماعات صنفی خود را تا لحظه وصول مطالبات‌مان ادامه می‌دهیم.»

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، اسماعیل بخشی و مسلم (محسن) آرمند، همزمان با چهاردهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه دستگیر شدند.

بر پایه این گزارش، این دو فعال کارگری هنگام بازگشت کارگران از مقابل فرمانداری شوش به دست نیروهای امنیتی ربوده شدند.

صدها کارگر نیشکر هفت‌تپه یکشنبه ۲۷ آبان همانند ۱۳ روز گذشته ابتدا در محل کار تجمع کردند و سپس به مرکز شهر شوش آمدند. حضور پلیس ضد شورش همانند دو روز گذشته پرشمار و پررنگ بود. در آغاز نیروهای پلیس مانع حرکت اتوبوس‌هایی که کارگران را از محل کارخانه به مرکز شهر آوردند، شدند.

کارگران اما سرانجام به مرکز شهر رسیدند و پس از راهپیمایی در خیابان‌های منتهی به ساختمان فرمانداری، مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند.

خانواده کارگران نیشکر هفت‌تپه هم همانندروزهای گذشته‌ها معترضان را همراهی کردند.

کارگران همچون روزهای گذشته با شعارهایشان از حمایت دولت از مالکان شرکت که به دلیل اختلاس متواری یا دستگیر شدند، انتقاد کردند و شعار دادند: «دولت، مختلس/ پیوندتان مبارک».

کارگران معترض امروز برای گفت‌وگو با مسئولان دولتی به فرمانداری فراخوانده شدند اما این درخواست مورد پذیرش کارگران قرار نگرفت. آنها گفتند که تنها در صورتی که دستمزدهایشان کامل پرداخت شود، گفت‌وگو خواهند کرد.

اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه از ۱۴ آبان امسال پس از آن آغاز شد که گزارش‌هایی مبنی بر متواری یا دستگیر شدن مالکان خصوصی نیشکر هفت‌تپه منتشر شد.

کارگران خواستار خلع ید از مالکان خصوصی و بازگشت مالکیت کارخانه به بخش دولتی و اداره آن زیر نظر شورای کارگری هستند. راضی نوری نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی اما به خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی گفت که امکان واگذاری این شرکت به بخش دولتی وجود ندارد.

استاندار و شماری از نمایندگان خوزستان شامگاه شنبه ۲۶ آبان همراه با برخی مقام‌های دولتی جلسه ویژه‌ای به منظور بررسی مشکلات کارگران برگزار کردند.

به گفته نوری، در پایان این جلسه وزیر اقتصاد دستور پرداخت دو ماه از معوقات مزدی کارگران نیشکر هفت‌تپه را داده است.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ به دو شرکت خصوصی «زئوس» و «آریاک» واگذار شد و از زمان واگذاری این مجتمع کارگران بیش از ۳۰۰ بار تجمع و اعتصاب کردند.

در اهواز هم کارگران فولاد اهواز (گروه صنعتی ملی فولاد اهواز) باردیگر مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند. این کارگران نیز به تاخیر در پرداخت دستمزدهایشان و توقف تولید در این کارخانه اعتراض دارند و خواستار «کوتاه کردن دست مافیا» از مجتمع تولید فولاد هستند.

گروه ملی فولاد اهواز یکی از شرکت‌های گروه امیرمنصور آریا (مه‌آفرید خسروی) بود که پس از اعدام او در دوره‌های زمانی مختلف زیرنظر قوه قضائیه، بانک ملی، بخش خصوصی و باردیگر بانک ملی اداره شد.