بازداشت ۱۷ تن از گردشگران سد لفور سوادکوه توسط نیروهای امنیتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهفده تن از گردشگران سد لفور سوادکوه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. دادستان عمومی و انقلاب استان مازندران از مجرم شناخته شدن افرادی که قایقها را در اختیار این افراد قرار داده بودند و همچنین  ادامه پیگیری قضائی پرونده این افراد توسط مراجع قضائی خبر داد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، روز چهارشنبه ۲۹ خردادماه ۱۳۹۸، یونس حسینی عالمی، دادستان عمومی و انقلاب مازندران از بازداشت ۱۷ نفر که جملگی افرادی بودند که بدلیل ناهنجاری اجتماعی یا عدم رعایت پوشش و لباس نامناسب به گفته این مقام قضائی در آبهای سد لفور واقع در سوادکوه از توابع استان مازندران خبرداد.  پیش از این نیز تعدادی از این گردشگران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. این بازداشت ها در پی انتشار عکسهایی از این گردشگران در سد لفور و دستور مستقیم دادستانی استان مازندران برای برخورد با این شهروندان صورت گرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب استان مازندران افزود: متخلفان شامل چند مرد و زن بودند که در مجموع ۱۷ نفر از این افراد توسط مراجع قضایی بازداشت شدند.

وی همچنین گفت: با اشاره به اینکه از این تعداد متخلفان دو نفر مازندرانی و بقیه غیربومی استان و مسافر بودند، تصریح کرد: افرادی که قایق‌ها را نیز در اختیار متخلفان قرار داده بودند، نیز به عنوان و جرم توسط دستگاه قضائی شناخته شده و پرونده آنها در جریان است.

حسین عالمی با بیان اینکه میانگین سنی این افراد ۳۰ تا ۳۵ سال بوده است مدعی شده که این افراد به صورت برنامه‌ریزی شده و به قصد هنجارشکنی وارد محوطه‌ای از سد شدند که امکان حضور و استفاده در شرایط عادی ممکن است، وجود نداشته باشد.

پیشتر نیز جانشین فرمانده انتظامی استان مازندران از بازداشت ۳ تن و شناسایی ۲ تن دیگر از گردشگران سد لفور سوادکوه و همچنین توقیف یک موتور چهار چرخ و ۲ فروند قایق در این ارتباط خبر داده بود.

این بازداشت‎ها به دنبال انتشار عکس های چند گردشگر در حال قایقرانی در روز عید فطر در سد لفور سوادکوه و درخواست مقامات مختلف کشوری از نهادهای قضایی برای برخورد با آنها صورت گرفته است.

علی مطهری، نماینده مجلس نیز طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در تویتر با “ناهنجاری خواندن” این دست از اتفاقات، خواهان برخورد قضائی با گردشگران شده بود. همزمان امام جمعه بابل این تصاویر را مایه تاسف خوانده بود.

در پی این واکنش‌ها و درخواست‌ها، دادستان عمومی و انقلاب استان مازندران با “جرم” و “فحشا” خواندن اقدام گردشگران و کسانی که تصاویر آنها را منتشر کرده‌اند، گفت: دستگاه قضایی به ضابطان انتظامی دستور شناسایی این افراد را داده است و پس از شناسایی با این گردشگران خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۸ خرداد ماه سالجاری با انتشار گزارشی مبنی بر بازداشت شماری از گردشگران سد لفور بازداشت ۱ نفر از این افراد را اطلاع رسانی کرده بود.