بازداشت ۳ تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام“کیانا شعاعی”, “فرزان معصومی” و “سروش آبادی”, سه تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به منازل این شهروندان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, “کیانا شعاعی”, “فرزان معصومی” و “سروش آبادی”, شهروندان بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به منازل این افراد پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه, لب تاپ و و کیس کامپیوتر و ۲ عدد تابلوی مرتبط با دیانت بهائی از منازل این شهروندان ضبط شد و سپس این افراد را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ صبح امروز ۵ تن از ماموران اداره اطلاعات شیراز پس از ورود به منزل این شهروندان آنجا را مورد تفتیش قرار دادند و برخی لوازم شخصی از قبیل کامپیوتر, لب تاپ و تلفن همراه و ۲ عدد تابلوی منقش به تصاویر مرتبط با دیانت بهائی را از منازل این شهروندان ضبط کرده و پس از بازداشت این افراد جملگی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به بازداشت این ۳ شهروند بهائی از مصادیق احتمالی اتهامات آنها و یا دلایل بازداشت این افراد اطلاعی در دست نیست و از سوی دیگر احتمال بازداشت تعداد بیشتری از شهروندان بهائی توسط ماموران امنیتی محتمل می باشد.

حقوق بشر در ایران در صورت احراز هویت سایر شهروندان اسامی آنها و جزئیات بازداشت این شهروندان بهائی را اطلاع رسانی خواهد کرد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.