بازداشت ۳ نفر به اتهام قتل یک همجنسگرا در اهواز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ سازمان شش‌‌ رنگ که اخبار مربوط به همجنسگراها و تراجنسیتی های ایران را پوشش می‌دهد، گزارش داده است که سه نفر در اهواز به اتهام قتل علیرضا فاضلی منفرد، جوان همجنسگرا، بازداشت شده‌اند.

پیش از این گزارش شده بود که آقای فاضلی‌ منفرد، ۲۰ ساله، ساکن شهر اهواز، روز ۱۴ اردیبهشت به قتل رسیده است.

بر اساس این گزارش، سه فردی که این جوان را به قتل رسانده‌اند، پس از قتل به مادر آقای فاضلی‌ منفرد محل جسد فرزندش را اطلاع داده‌اند.

علیرضا فاضلی منفرد به تازگی از سربازی معاف شده بود و هنگامی که کارت معافیت از سربازی او به خانه‌شان پست می‌شود، برادران او با دیدن عبارت روی کارت، متوجه هویت جنسی او می‌شوند.

شبکه شش‌رنگ نوشته که حکومت ایران همجنسگرایان را افرادی که «بیماری‌های روانی» و «اختلالات اخلاقی و جنسی» دارند معرفی می کند و روی کارت معافیت از سربازی نیز به این عبارات اشاره و استناد می‌شود.

آقای فاضلی‌ منفرد در حالی به قتل رسید که قصد داشت پس از گرفتن کارت معافیت سربازی خود به ترکیه برود و با پارتنر خود زندگی کند.

اقلیت‌های جنسی در ایران با تبعیض‌های گسترده‌ای روبه‌رو هستند و مقامات ارشد جمهوری اسلامی با القاب نفرت‌انگیزی آن‌ها را مورد خطاب داده و «غیرانسان یا بیمار» می‌خوانند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه ملل متحد در امور وضعیت حقوق بشر در ایران، در گزارشی که بهمن سال گذشته به شورای حقوق بشر این سازمان ارائه داد، با اشاره به این موضوع، برای نخستین بار به مسئله «شکنجه‌درمانی» اقلیت‌های جنسی در ایران اشاره کرد.

در این گزارش از دادن «شوک الکتریکی» و «تزریق اجباری هورمون یا تجویز داروهای قوی» به کودکان همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسی در ایران ابراز نگرانی شده بود.