بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نطنز بازدید کردند / آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران تقریبا آماده غنی‌سازی ۶۰ درصدی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ در پی وقوع انفجار در تاسیسات اتمی نطنز بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این تاسیسات بازدید کردند. هنوز از جزئیات این بازدید خبری منتشر نشده است، اما گفته شده بازرسان آژانس به فعالیت‌های خود در ایران ادامه می‌دهند. آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۵ فروردین اعلام کرد که ایران مقدمات لازم برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای نطنز را تقریبا کامل کرده است.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نطنز بازدید کردند

در پی وقوع انفجار در تاسیسات اتمی نطنز بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این تاسیسات بازدید کردند. هنوز از جزئیات این بازدید خبری منتشر نشده است، اما گفته شده بازرسان آژانس به فعالیت‌های خود در ایران ادامه می‌دهند.

روز چهارشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای نطنز بازدید کردند. آنها درباره نتایج این بازدید هنوز جزئیاتی منتشر نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس تنها اعلام کرد، بازرسان به فعالیت‌های “تأیید و نظارت” خود در ایران ادامه خواهند داد.

صبح روز ۲۵ فروردین روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در توییتی اعلام کرده بود که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز از این سایت بازدید خواهند کرد.

روز یک‌شنبه ۲۲ فروردین حادثه‌ای در تاسیسات اتمی نطنز باعث قطع برق این تاسیسات شد. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی در این باره نوشت که این حادثه حداقل ۹ ماه فعالیت‌های اتمی ایران را به تعویق می‌اندازد.

مقامات ایران این سانحه را “ترور هسته‌ای” خواندند و انگشت اتهام خود را به سوی اسرائیل نشانه رفتند. آنها گفته‌اند، دست به اقدام “تلافی‌جویی” و گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود خواهند زد.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران در پی این سانحه آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را اقدامی واکنشی در قبال حادثه نطنز خواند.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم‌هاست.

بر اساس این قانون که در آذرماه تصویب شد، سازمان انرژی اتمی ایران موظف شده ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این طرح، عملیات نصب، تزریق گاز، غنی‌سازی و ذخیره‌سازی مواد را تا درجه غنای مناسب، با حداقل ۱۰۰۰ عدد سانتریفوژ IR2 در بخش زیرزمینی تاسیسات نطنز آغاز کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران تقریبا آماده غنی‌سازی ۶۰ درصدی است

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۵ فروردین اعلام کرد که ایران مقدمات لازم برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای نطنز را تقریبا کامل کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌تر اعلام کرده بود که ناظران این نهاد، امروز از تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز بازدید کرده‌اند.

حکومت ایران همچنین به آژانس اطلاع داده است که قصد دارد شش سانتریفیوژ جدید نسل آی‌آر۱ را در زیرزمین سایت نطنز نصب کند و به‌این‌ترتیب، شمار سانتریفیوژهای نسل اول خود را به ۱۰۲۴ عدد برساند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای این خبر را تایید کرد.

از سر گیری گفت‌وگوهای غیر مستقیم برای احیای برجام

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه بار دیگر با تاکید بر تعهد دولت جو بایدن به تداوم مذاکرات هسته‌ای گفت که ایالات متحده و ایران روز پنجشنبه ۲۶ فروردین گفت‌وگوهای «غیرمستقیم» خود را با هدف احیای توافق برجام در وین از سر می‌گیرند.

سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران تصریح کرد که ایالات متحده تمایلی به افزودن بر گمانه‌زنی‌های موجود در مورد علل و منشاء حملات آخر هفته گذشته (در تاسیسات هسته‌ای نطنز) ندارد.

خانم ساکی با بیان این‌که‌ «گفت‌وگوهای دیپلماتیک – هرچند به‌طور غیر مستقیم – فردا در وین از سر گرفته می‌شود»، افزود: «ما می‌دانیم که روندی طولانی در پیش خواهد بود اما بی‌تردید آن را به فال نیک می‌گیریم».

او در بخش دیگری از سخنانش، از سر گیری مذاکرات با جمهوری اسلامی را «گامی رو به جلو» توصیف کرد و اظهار داشت:‌ «تصور ما این است که آن‌ها (مقامات ایران) قصد دارند فردا (در مذاکرات) حاضر شوند».

جن ساکی پیش‌تر روز سه‌شنبه از اقدام «تحریک‌آمیز» جمهوری اسلامی برای آغاز غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۶۰ درصد ابراز نگرانی کرده بود.

حکومت ایران روز ۲۴ فروردین از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در کشور خبر داد. اعلام این سطح از غنی‌سازی توسط تهران دو روز پس از وقوع انفجار در نطنز صورت گرفت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه این اقدام را «پاسخی به شرارت» اخیر در تاسیسات غنی‌سازی نطنز خواند؛ جمهوری اسلامی و برخی رسانه‌های غربی و اسرائیلی می‌گویند اسرائیل پشت این خرابکاری بوده است.

یک مقام ارشد آمریکا که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت که راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، در مذاکرات روز پنج‌شنبه در وین حضور خواهد داشت.

جمعه گذشته، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران و طرف‌های حاضر در توافق برجام پس از چهار روز در پایتخت اتریش به پایان رسید. در این مذاکرات علاوه بر نمایندگان ایران، دیپلمات‌هایی از آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و اتحادیه اروپا شرکت داشتند.

ایالات متحده اگرچه به‌طور غیرمستقیم در مذاکرات احیای برجام در وین حضور داشت اما دیپلمات‌های اروپایی محتوای این مذاکرات را به آن‌ها منتقل می‌کردند.