بازرگان نیکوکار

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ۲۶ مهر ۱۲۶۷ : ۱۳۲ سال پیش در چنین روزی رستم گیو در یزد زاده شد. می‌گفت: “دوست‌تر دارم به جای اینکه گفتار نیک داشته باشم کردارم نیک باشد”.

پدر رستم گیو از بازرگانان سرشناس در یزد  بود.

او آموزش‌های نخستین را نزد آموزگاران زرتشتی دید و سپس به دبستان کیخسروی رفت. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان میسیونرهای انگلیسی گذراند و در آنجا به زبان انگلیسی مسلط شد.

۲۰ ساله بود که به تهران رفت و دیری نپایید که پس از چهار سال کار با برادرش، بازرگان موفقی شد و شرکت بازرگانی “یگانگی” را گشود اما آوازه بلندش بیشتر به این خاطر پیچید که از آغاز کار بخش بزرگی از دارایی‌اش را صرف کارهای خیریه و بنای مرکزها و ساختمان‌های عام‌المنفعه می‌کرد.

۴۵ ساله بود که به انجمن زرتشتیان تهران پیوست و هفت سال پس از آن به سرپرستی آن انجمن برگزیده شد.

۵۳ ساله بود که به عنوان نماینده زرتشتیان به مجلس شورا راه یافت و ۲۲ سال در این مقام باقی ماند.

۶۸ ساله بود که به خاطر ساختن چندین دبستان و دبیرستان در تهران و یزد نشان درجه یک وزارت فرهنگ به او تعلق گرفت.

۷۰ ساله بود که “بنیاد خیریه گیو” را در تهران گشود و بخش بزرگی از دارایی‌اش را در چارچوب این بنیاد به ساختن چند آب‌انبار در یزد و همچنین مجتمع بزرگ مسکونی “باغ رستم” در تهرانپارس و یک راه شوسه از فریوزکوه به دماوند اختصاص داد.

۷۵ ساله بود که شاه وقت او را به خاطر کارهای بزرگ مردم‌پسندانه‌اش به نمایندگی مجلس سنا منصوب کرد.

او چند “درب مهر” (نیایشگاه) در تهران و یزد برای زرتشتیان و یک مسجد در زادگاهش ساخت که هنوز برپا هستند.

با ظهور انقلاب ۵۷ همه دارایی‌ها و زمین‌ها حتا خانه شخصی‌اش را مصادره کردند.

۹۰ ساله بود که مجبور به ترک ایران به سوی آمریکا شد ولی توانست به کارهای عام‌المنفعه‌اش در نیویورک، شیکاگو و سرانجام کالیفرنیا ادامه دهد.

او کوشید زرتشتیان آمریکا را در انجمن‌های محلی و سراسری گرد آورد و سازمان دهد و تقریبا همه دارایی باقی‌مانده‌اش را صرف ساختن “درب مهر” برای هم‌کیشانش کرد و در هر نیایشگاهی یک تالار اجتماعات آزاد برای برگزاری جشن‌های زرتشتی و غیر زرتشتی اختصاص داد.

رستم گیو در ۹۲ سالگی در سان دیِگو جنوب کالیفرنیا درگذشت.

✍️ دیدگاه شما 🙏