بازشماری آرا در انتخابات سال ۸۸ دروغ بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ این یکی از کلیدی ترین اظهاراتی بود که «عزت الله ضرغامی» روز گذشته به خبرنگار سایت انتخاب گفت. درباره سالی که یکی از بحث برانگیز ترین انتخابات تاریخ انقلاب در آن برگزار شد و به دنبال آن برخی روانه قبرستان و عده ای دیگر راهی زندان شدند و حبس های طولانی مدتی سهم آنها شد.


به گزارش دیده بان ایران؛ اینکه چه اتفاقی در آن سال و آن انتخابات افتاد موضوع بحث نیست و درباره آن روزها و چگونگی برگزاری انتخابات و تخلفات شکل گرفته در آن بارها گزارش نوشته شده و توضیح داده شده همانگونه که طرف مقابل دلایل خودش را در دفاع از انتخابات با تریبون هایی که در اختیار دارد بارها مطرح کرده است اما موضوعی که ضرغامی روز گذشته به آن اشاره کرد، مسئله ساده ای نیست بشود از آن به راحتی عبور کرد.


او صراحتاً درباره موضوع بازشماری آرای می گوید: آرای انتخابات ۸۸ بازشماری نشد.


اما عباسعلی کدخدایی در سال ۹۳ به اتفاقات مربوط به بازشماری آرا در سال ۸۸ پرداخت و در مصاحبه‌ای اعلام کرد: ما پیشنهادمان این بود که به صورت رندومی یا هر صندوقی که کاندیداها می‌گویند در استان‌های مختلف تقلب شده است شماره آن و مستندات خود را ارائه دهند و ما در حضور نمایندگان آنها صندوق‌ها را بازشماری می‌کنیم؛ اگر تغییر محسوسی نداشت، شما باید نتیجه انتخابات را قبول کنید و اگر تغییر محسوسی داشت ما می‌رویم بقیه صندوق‌ها را نیز بازشماری می‌کنیم و این را قبول نمی‌کردند و می‌گفتند همه صندوق‌ها که ما گفتیم امکانپذیر نیست، حتی آقای محسن رضایی که به جلسه شورای نگهبان آمد. تنها نامزد معترض بود که آمد و همه حرف‌های خود را زد.

اول تعداد زیادی از صندوق‌ها را مطرح کرد که گفتیم امکانپذیر نیست، اما برای اطمینان گفتیم یک تعداد از صندوق‌ها را در استان‌های مختلف به ما شماره بدهید تا در حضور نمایندگان خودتان بازشماری کنیم، اگر تغییر محسوس به نفع شما داشت همه را بازشماری می‌کنیم، چند استان رفتیم و نمایندگانی از سوی ستاد آقای رضایی معرفی شدند و در حضور دوربین‌های صدا و سیما بازشماری شد و تغییر محسوسی نداشت، حتی در جاهایی یک یا دو رأی از ایشان کم شد که طبیعی بود. در این فاصله آقای رضایی اعلام کرد که نیازی به بازشماری نمی‌بینم.

✍️ دیدگاه شما 🙏