بازنشستگان در ایران خود را نیازمند شغل می‌دانند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، «منابع مالی سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حداقل حقوق بازنشستگان با کمبود مواجه است، در این میان هر بازنشسته جدید به مفهوم کسری بودجه بیشتر است».

این مطلب واکنش مسئول بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی شهر تهران به احتمال بازنشستگی مادران دارای ۳  فرزند و بیشتر است که از سوی کمیسیون فرهنگی مجلس اعلام شده است.

«علی دهقان‌کیا» در این باره به «فراز» گفت:«اگرچه هنوز ای بحث به صورت جدی مطرح نشده و فعلا در حد پیشنهاد است، اما واقعیت آن است که در حال حاضر دخل و خرج  کارگران بازنشسته رقمی در حدود ۴۰۰ درصد از تورم عقب است. به نظر می‌رسید باید برای خروج از وضعیت فعلی چاره‌ای اندیشید».

او در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به مشکلاتی موجود بر سر راه همسان سازی حقوق بازنشستگان، اظهار داشت:«افزایش مداوم نرخ تورم، گرانی ارز همچنین مشکلات بازرگانی داخلی در کنار بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، موجب نگرانی بسیاری از بازنشستگان است، اگرچه پیر شدن جمعیت کشور نیز به طور قطع منظر اجتماعی و اقتصادی به صلاح کشور نیست، اما رشد جمعیت با وضعیت فعلی اقتصاد، مشکلات بیشتری را بر دوش گروه‌های کم درامد وارد خواهد کرد».

او همچنین توضیح داد:« بدون شک خانوارهای پر جمعیت با حداقل حقوق نمی‌توانند در رفاه  باشند، به همین دلیل نیز بسیار مهم است که دستمزد مآخذ حق بیمه برای بازنشستگان رقمی بالا در نظر گرفته شود که دست کم هفت یا هشت درصد از آن رقم، به  حقوق زمان بازنشستگی اختصاص پیدا کند».وی در ادامه نیز گفت: « در صورت جدیت برای اجرای چنین تصمیمی، دولت و مجلس محرتم باید مشخص کند که منابع تامین حقوق بازنشسته‌های جدید از چه محلی قرار است تامین شود».

دهقان کیا در ادامه نیز گفت :«در حال حاضر بیشترین هزینه خانوارها مربوط به مسکن، بهداشت، درمان و آموزش است، در واقع بیشترین دلیل فقیر تر شدن بخش زیادی از خانوارهای کارگری نیز به دلیل عدم توانایی مالی دولت در تسهیل پرداخت چنین هزینه‌هایی است، دولت هم همچنان با بحران کسری بودجه دست به گریبان است. به نظر می‌رسد در سیاست‌گذاری‌های جدید باید همه جوانب سنجیده شود».او در پایان صحبت‌های خود همچنین تاکید کرد:« ادامه تشدید بحران اقتصادی بازنشستگان نه به نفع دولت خواهد بود و نه به سود اقتصاد کشور؛ با وجود خط فقر ۱۰ میلیون تومانی، افراد مسن ( بازنشستگان کارگری و عادی)  در ایران بعد از سن بازنشستگی نیاز بیشتری به داشتن و منبع درآمد پیدا می‌کنند و به ناچار به سوی مشاغل غیر رسمی حرکت می‌کنند».