بازنگری تحریم‌های آمریکا که مانع مبارزه با کروناست؛ ایران بزرگ‌ترین نافع دستور بایدن

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس جمهور آمریکا دستور بازنگری کلیه تحریم‌هایی را داده است که در زمان دونالد ترامپ صادر شدند. آنچه در رابطه با ایران از اهمیت برخوردار است بررسی مجدد تحریم‌هایی است که مبارزه با کرونا را در این کشور دشوار می‌کنند.


به گزارش نیوزویک، جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا دستور بازنگری تمامی تحریم‌هایی را داده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین وضع کرده است. این تحریم‌ها که به گفته نیوزویک اثرگذاری برخی از آنها حتی زیر سوال است، از سوی ترامپ به عنوان سلاح مطلوبی برای تضعیف رقبا یا کشورهای متاخصم مانند ایران، ونزوئلا، کره شمالی، چین ر، روسیه و دیگر کشورها استفاده می‌شد. برخی تحریم‌ها علیه عراق یا اتحادیه اروپا نیز در دوره گذشته به عنوان سلاحی برای تهدید استفاده می‌شدند تا آنها خواست‌های آمریکا را بپذیرند.


بازنگری بخشی از تحریم‌هایی که مبارزه با کرونا را دشوار می‌کند، از جمله اولویت‌هایی است که دولت بایدن به آن می‌پردازد. این شامل حال ایران نیز می‌شود. بر اساس گزارش نیوزویک بخشنامه امنیت ملی آمریکا که روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه منتشر شد، بخشی از اقدامات بایدن در نخستین روزهای فعالیت خود برای خنثی کردن سیاست‌های دونالد ترامپ است.


بر اساس این گزارش دستورالعملی داده شده است که وزیر امور خارجه، وزیر خزانه داری و وزیر بازرگانی و رئیس نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین‌الملل را موظف می‌کند با مشورت با بخش بهداشت و خدمات انسانی دست به «بررسی سریع تحریم‌های مالی و اقتصادی اعمال شده از سوی آمریکا و تحریم‌های همه جانبه بزنند و ارزیابی کنند که آیا این تحریم‌ها مانع مبارزه با پاندمی کرونا هستند یا خیر» و «از طریق مشاور امنیت ملی، توصیه هایی را برای هرگونه تغییر رویکرد، به رئیس جمهور ارائه دهند».


این بخشنامه می‌گوید که هرگونه “تغییر رویکرد” پیشنهادی به بایدن منتقل خواهد شد. به گزارش نیوزویک مشخص نیست که چه زمانی تغییرات پیشنهادی به رئیس جمهور ارائه میشود.
نیوزویک به آنچه خبرگزاری رویترز در ماه دسامبر منتشر کرد اشاره کرده است که در آن گفته شده انتظار نمیرود برنامه‌های بایدن به طور کامل از سیاست فعلی آمریکا دور شود. یکی از افراد نزدیک به تیم انتقال بایدن به رویترز گفته بود که «این یک عقبگرد یا یک فشار به جلو نخواهد بود، بلکه یک تعدیل مجدد در استفاده از ابزار تحریم خواهد بود.»

ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ تحت تحریم‌های شدید و پی در پی آمریکا قرار گرفت. جو بایدن گفته است که می‌خواهد با فرض بازگشت تهران به توافق کامل مجددا به برجام بپیوندد. نیوزویک نوشته است از جمله کشورهایی که می تواند بیشترین سود را از دستور یادشده بایدن ببرند ایران است.