بازهم ایران جا ماند: گاز جمهوری آذربایجان به اروپا صادر شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، جمهوری آذربایجان هفت سال بعد از انعقاد قرارداد صادرات گاز به اروپا و سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری، روز پنج‌شنبه ۱۱ دی‌ماه برای نخستین بار صادرات گاز به اروپا را آغاز کرد.


بر اساس قرارداد میان طرفین، جمهوری آذربایجان قرار است از فاز دوم میدان شاه‌دنیز در دریای خزر و از طریق خط لوله کریدور جنوبی به طول ۳۵۰۰ کیلومتر، سالانه شش میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه و ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کند.


ظرفیت این خط لوله قرار است در نیمه دوم دهه ۲۰۲۰ دو برابر شود.


شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو)، وابسته به شرکت ملی نفت ایران نیز سهمی ۱۰ درصدی در میدان شاه‌دنیز آذربایجان دارد، اما به خاطر تحریم‌ها، درآمد ایران به حسابی در «جزایر کی‌من» واریز و مسدود خواهد شد. شرکت نیکو با سهم ۱۰ درصدی، همراه با شرکت‌های بی‌پی بریتانیا (مجری پروژه)، لوک‌اویل روسیه، پتروناس مالزی، سوکار آذربایجان و شرکت ملی نفت ترکیه ۲۲ میلیارد دلار در فاز دوم میدان شاه‌دنیز آذربایجان سرمایه‌گذاری کرده‌اند.


همچنین بیش از ۱۰ شرکت بین‌المللی حدود ۱۸ میلیارد دلار برای احداث خط لوله کریدور جنوبی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. جمهوری آذربایجان دو سال پیش تولید محدود گاز از فاز دوم شاه‌دنیز را آغاز کرد و گاز تولیدی این میدان راهی ترکیه شد. ۳۱ دسامبر نیز گاز شاه‌دنیز به اروپا رسید. یونان، آلبانی و ایتالیا مشتریان گاز شاه‌دنیز هستند.