بازهم به تعویق افتاد: تولید واکسن روسی شاید ۲ ماه دیگر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد: حداکثر ظرف چند هفته تا دو ماه دیگر نخستین سری از واکسن‌های روسی علیه ابتلا به کرونا در ایران تولید و در کارزار واکسیناسیون به کار گرفته شود.

خبرگزاری ایسنا، سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت گزارش داد کیانوش جهانپور در یک برنامه تلویزیونی گفته است برای تولید مشترک واکسن “اسپوتنیک وی” در ایران چهار شرکت ایرانی به طرف روسی معرفی شده‌اند و یکی از آنها وارد مدار تولید شده است.

این مقام ارشد در باره شرکت و محل تولید مشترک واکسن روسی توضیح بیشتری نداد، اما اگر کار مطابق برنامه‌ای که او می‌گوید هم پیش برود باز به معنای تعویق بیش از دو ماهه تولید واکسن روسی در ایران خواهد بود.

وزیر بهداشت اول اردیبهشت در نشست ستاد محلی مقابله با کرونا در استان البرز اعلام کرده بود، تولید مشترک واکسن روسی “اسپوتنیک وی” هفته آینده یا هفته بعدتر در این استان آغاز خواهد شد.

سعید نمکی ابراز اطمینان کرد که ایران از خرداد به بعد و در پایان بهار، به یکی از “تولید کنندگان بسیار خوب” واکسن کرونا و از صادرکنندگان آن به جهان تبدیل شود.

با توجه به زیرساخت‌های موجود در ایران در زمینه واکسن‌سازی و تاسیس انستیتو پاستور در یک قرن پیش احتمال موفقیت‌آمیز بودن برنامه‌های تولید داخلی یا مشارک در تولید واکسن پیشگیری از ابتلا به کرونا منتفی نیست.

با این همه کارنامه دولت حسن روحانی و وزارت بهداشت او در تامین واکسن مورد نیاز شهروندان در ماه‌های گذشته بسیار ناموفق و مأیوس‌کننده بوده است.

واکسیناسیون در ایران ۲۱ بهمن با تعداد محدودی واکسن روسی اسپوتنیک آغاز شد و تا کنون اغلب وعده‌ها برای واردات واکسن فقط به میزان اندکی تحقق یافته است.

برپایه آمار رسمی وزارت بهداشت از آغاز واکسیناسیون در ایران تا ۱۴ اردیبهشت اندکی بیش از یک میلیون و ۳۱۴ هزار دوز واکسن در این کشور تزریق شده و در مجموع فقط سه میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن وارد ایران شده است.

به گفته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا برای رسیدن به ایمنی جمعی در ایران باید افراد بالای ۱۸ سال که تعدادشان حدود ۶۴ میلیون نفر می‌شود، واکسینه شوند. برای واکسینه کردن کامل این تعداد به ۱۲۸ میلیون دوز واکسن نیاز است.

در بیش از دو ماهی و نیمی که از آغاز واکسیناسیون در ایران می‌گذرد فقط ۲۳۱ هزار و ۵۰۳ نفر دو دوز واکسن برای ایمنی در برابر ابتلا به بیماری کووید۱۹ را دریافت کرده‌اند.