بازگشت ایران به سال‌های «اشغال» در جنگ جهانی؛ افزایش ۱۰۵ درصدی قیمت مرغ تنها در ۳ ماه/ قیمت ۱۲ کالاهای اساسی بیش از ۸۵ درصد بالا رفته است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامقیمت کالاهای اساسی در ایران به طور دائم افزایش پیدا می‌کند، بنا بر بررسی آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرغ، شکر، گوشت گوساله و برنج در دوره ۳ ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته، به ترتیب ۱۰۵، ۸۸، ۵۱ و ۹۰ درصد گران شده‌ است.

بر اساس گزارش خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به نهادهای امنیتی ایران، طبق آمار جدید انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان که به موضوع رصد و پایش یک ساله قیمت اقلام اساسی و پر مصرف بازار تهران پرداخته، قیمت ۱۲ قلم از کالاهای اساسی منتخب بیش از ۸۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

در این آمار اقلامی نظیر، نان، برنج و غلات، گوشت قرمز، سفید و فراورده‌های آن‌ها، لبنیات، تخم‌مرغ و روغن، میوه و سبزیجات و خشکبار مورد بررسی قرار گرفته است.

در این میان تخم‌مرغ در این دوره سه ماهه اول سال جاری نسبت به سال گذشته ۶۵ درصد، شیر ۹۲ درصد، روغن ۸۳ درصد بعد از مرغ، بیشترین افزایش قیمت را داشته است.

در هفته‌های اخیر شهروندان و کاربران فضای مجازی در ایران قیمت مرغ در بازار را بیش از ۳۴ یا ۳۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم هم گزارش کرده‌اند. در مورد مرغ‌های قطعه‌بندی شده قیمت از این هم بسیار بالاتر است و حتی با نرخ ۶۰ هزار، ۷۰ هزار تومان و بالاتر برای هر گیلوگرم قیمت‌گذاری می‌شود.

همچنین قیمت نان در شهرهای مختلف از جمله مشهد، شیراز، تهران و برخی از شهرهای شمالی بارها تا قبل از ابلاغ نرخ جدید آن در ۲۷ تیر تغییر پیدا کرده بود.

در پی اعلام نرخ‌های جدید و افزایش ۹۰ درصدی قیمت نان، برخی از نانوایان اعلام کرده‌اند فروش آن‌ها بیش از ۳۰ درصد پایین آمده و مردم حتی توان خرید نان به عنوان یکی از کالاهای اساسی در خورد و خوراک را نیز از دست داده‌اند.

بختیار علم‌بیگی، رییس انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران با اشاره به تغییر قیمت این کالاها افزود:«پودر رختشویی، مایع ظرف‌شویی، خمیردندان و مایع لباسشویی اقلامی هستند که افزایش قیمت آن‌ها ۲۵ درصد و تغییرات قیمت مابقی اجناس این صنف ۲۰ درصد است.»

او همچنین اعلام کرد «افزایش قیمت اعمال شده تا زمانی که قیمت مواد اولیه دوباره تفاوت فاحش پیدا نکند، معتبر است.»

علم‌بیگی با تاکید بر کمتر شدن قدرت خرید مردم افزود: صادرات مواد شوینده به منوال قبلی به کشورهای حوزه خلیج، ازبکستان، ارمنستان و غیره انجام می‌شود.»

در همین رابطه، احسان خاندوزی، نماینده مجلس ایران، اردیبهشت سال جاری، در پیامی توییتری نوشت: «به تازگی رکورد ۷۵ ساله تورم در ایران شکسته شد.»

خاندوزی گفت که ایران فقط در سال‌های «اِشغال»، در دوران جنگ جهانی دوم شاهد تورم بالاتر از ۵۰ درصد بوده است.

با افزایش قیمت کالاهای اساسی قدرت خرید شهروندان ایرانی هر روز کاهش پیدا می‌کند و با حذف این اقلام از سبد خرید خانواده‌ها و فشارهای اقتصادی بی‌شمار بر روند زندگی، نگرانی‌ها در مورد سلامت جسمی و روحی مردم افزایش پیدا خواهد کرد.

داده‌های بانک جهانی نشان می‌دهند که اقتصاد ایران عملاً از سال ۸۴ تا سال ۹۹ خورشیدی (یعنی در یک بازه زمانی ۱۵ ساله) درجا زده است.

بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، شهروندان ایرانی در ۵ سال آینده نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه که از لحاظ منابع و جمعیت کمتر از ایران هستند، فقیرتر خواهند شد.