بازگشت فرزان دلجو به ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ انتشار خبر درخواست پروانه  فرزان دلجو(محمد مجاهد) برای کارگردانی پروژه ای به نام “سوال” آن هم مدتی بعد از انتشار کتابی به قلم وی در نقد دستگاه پهلوی بازخوردهای فراوانی در میان مخاطبان داشت و بسیاری از مخاطبان خواستار طرح جزییاتی بیشتر از پروژه توسط سینماروزان شدند.

از این رو به سراغ محمدهاشم سبوکی تهیه کننده قدیمی سینما و مدیر “شیرازفیلم” که قصد دارد فیلم دلجو را تولید کند رفتیم و درباره کم و کیف پروژه از او پرسیدیم.

محمدهاشم سبوکی که بعد از ملودرام “مارال” نزدیک دو دهه است فیلم دیگری را تولید نکرده درباره همکاری با فرزان دلجو به سینماروزان گفت: وزارت ارشاد موافقت ضمنی با احیای موسسه”شیرازفیلم” کرد و از ما خواست یک فیلمنامه هم برای تولید ارائه دهیم و ما هم “سوال” را ارائه دادیم.

سبوکی که پیشتر هم به دنبال تولید “بابای ایرانی” با دلجو بود و به جایی نرسید ادامه داد: “سوال” یک فیلمنامه تازه مجزا از “بابای ایرانی” است و هیچ ربطی به آن ندارد. فرزان دلجو خودش “سوال” را نگاشته و خودش هم بناست کارگردانش باشد.

سبوکی با بیان اینکه دلجو بازیگر اصلی فیلم است ادامه داد: فیلم تنها یک بازیگر ایرانی دارد که آن هم فرزان دلجو است و مابقی بازیگران مقابل دلجو از هالیوود میآیند. داستان “سوال” هم مانند تیم بازیگرانش دوملیتی است و بخشی از آن در ایران و بخشی در آمریکا فیلمبرداری خواهد شد.

این تهیه کننده در پاسخ به این سوال سینماروزان که آیا مجوز حضور فرزان دلجو در ایران صادر شده بیان داشت: فرزان دلجو مانند بهروز وثوقی نیست که بگویند پرونده سیاسی دارد و به همین بهانه مانع بازگشتش شوند. فرزان دلجو نه مشکل سیاسی دارد و نه مشکل امنیتی و حتی پاسپورت ایرانیش هم صادر شده و اگر پروانه ساخت “سوال” صادر شود به ایران میآید و بلافاصله پروژه وارد پیش تولید خواهد شد.

محمدهاشم سبوکی درباره چگونگی تأمین سرمایه “سوال” گفت: در تمام کارهایم سرمایه گذار خودم بوده ام و عادت نداشتم جیب این و آن را بزنم تا فیلم تولید کنم!! اصلا سابق بر این چنین وضعی نبود که تهیه کنندگی مساوی با کارتی باشد که به کمک سرمایه گذار میآید تا مجوز بگیرد. صفر تا صد سرمایه “سوال” را خودم خواهم داد و پرداخت داستانی هم طوریست که به بازگشت سرمایه بینجامد.

مضمون “سوال” برخلاف تولیدات غالب سینمای تجاری، کمدی نیست. سبوکی با بیان این مسأله به سینماروزان گفت: “سوال” کمدی نیست بلکه یک ملودرام کاملا انسانی و جذاب درباره قرارگیری آدمیان در موقعیتهای بحرانی است. به مانند تمام تولیدات قبلیم از “سرب” تا “مارال” فیلمی میسازم که به شعور مخاطب احترام بگذارد.

محمدهاشم سبوکی درباره اینکه آیا برای پخش فیلمش فکری کرده که بعد از تولید در دام مافیای اکران نیفتد به سینماروزان گفت: فیلمی تولید میکنیم که ایرانیان سراسر جهان از تماشای آن لذت ببرند و اگر تولیدمان مطابق برنامه پیش برود یقین بدانید که مشکل پخش هم نخواهیم داشت و حتی مافیا هم خودش پیشقدم شود برای اکران!!