بازی با عبارت‌های امنیتی و اخلاقی؛ پریا شهریاری کیست: تایپیست ۱۷ ساله‌ای که همه‌کاره شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ مهدی تاج در احکامی، اعضای برخی از کمیته‌های فدراسیون فوتبال ایران را منصوب کرد. همان روز «پریا شهریاری» با حکم رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران به کمیته فوتبال ساحلی فدراسیون فوتبال راه یافت.

پریا شهریاری از ۱۷ سالگی و به عنوان تایپیست وارد فدراسیونی شد که ریاست آن را «محمد دادکان» برعهده داشت. در همان فدراسیون آرام آرام تا عضویت در کمیته‌ها و ریاست فوتبال ساحلی پیش رفت و حتی از سوی فدراسیون جهانی فوتبال به کرات به عنوان ناظر مهم‌ترین مسابقات بین‌المللی که زیر نظر فیفا برگزار می‌شود، انتخاب شد. آخرین نمونه آن، حکم «ناظر برگزاری رقابت‌های فوتبال المپیک توکیو» بود.

پریا شهریاری اما حالا تبدیل به سیبل انتقادات برای حذف تیم ملی فوتبال ساحلی با نظر و دستور کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌شود.

خبرگزاری فارس سه‌شنبه ۷ اردیبهشت در گفت‌وگویی با «لطیف علیزاده» مدیرعامل سابق تیم ساوالان گستر شیراز مدعی شد که پریا شهریاری و برادر او از برخی باشگاه‌های فوتبال ساحلی درخواست «باج» کرده بودند.

فارس به نقل از لطیف علیزاده به میهمانی‌های برادر خانم شهریاری در ویلای شمال اشاره کرد و خواهان «ورود نهادهای امنیتی و قضایی» به پرونده خانوادگی‌ پریا شهریاری شد.

یک روز پیش از این مصاحبه، یعنی ششم اردیبهشت، خبرگزاری فارس با «بهزاد داداش‌زاده» سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ساحلی گفت‌وگو کرد. بهزاد داداش‌زاده در بخشی از مصاحبه‌اش به فارس گفت: «محمد احمدزاده کاپیتان تیم ملی فوتبال ساحلی که امروز از پریا شهریاری دفاع می‌کند، یادش باشد که بلد نبود روی صندلی هواپیما بنشیند. یادش باشد که گریه می‌کرد؛ چون پول عوارض خروج نداشت و من به او دادم.»

بهزاد داداش‌زاده در بخشی از صحبت‌هایش به مدیران کنونی فدراسیون فوتبال اطلاع داده که کاپیتان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، در انتخابات دهم اسفند سال گذشته این فدراسیون، به «علی کریمی» رای داده بود، نه به روسای کنونی.

گزارش‌های فارس در بخش فوتبال ساحلی، مانند عملکردش در بخش سیاست، جامعه و اقتصاد، امنیتی به نظر می‌رسد تا اطلاع‌رسانی در حوزه ورزش.

همین رویه تخریب را مهم‌ترین حامی رسانه‌ای مهدی تاج نیز ادامه داده است. «ورزش سه» در مصاحبه‌ای که از پریا شهریاری منتشر کرده، به ادعاهای او مبنی بر پایمال شدن حق تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در کنفدراسیون آسیا اشاره‌ای نکرد و در تیتر خود از عبارت «مهدی تاج به ما قول داد کمک کند» استفاده کرد.

مهدی تاج چگونه قرار است به بازگشت تیمی کمک کند که با تصمیم و امضای خود او از حضور در جام جهانی فوتبال ساحلی حذف شد؟
«ورزش سه» البته روز پنجم اردیبهشت نیز با این ادعا که «کمیته اجرایی AFC پیشنهادهای کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی این کنفدراسیون را تایید و برای اجرا به فدراسیون جهانی فوتبال ارسال کرده است»، مسئولیت حذف این تیم را به صورت کامل از شانه‌های مهدی تاج برداشت.

خبرگزاری تابناک از بازی رسانه‌ای تکراری مهدی تاج در ایران با عنوان «حراج منافع ملی» یاد کرده است.

تابناک از پریا شهریاری به عنوان مدیری با نفوذ در رده‌های میانی فدراسیون جهانی فوتبال نام برد که تاکنون فقط به عنوان ناظر در رقابت‌های بین‌المللی فیفا تایید شده است، اما مهدی تاج را رئیس یک کمیته و نایب‌رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا دانست که با طراحی دقیق خود، طی کمتر از دو ماه گذشته، در سه تورنمنت مختلف، دو میزبانی و یک حق صعود را از تیم‌های ملی و باشگاهی ایران گرفته است؛ لیگ قهرمانان آسیا، انتخابی جام جهانی و حضور در جام جهانی فوتبال ساحلی.

تابناک در بخشی از گزارش خود نوشت: «این جدال نه برای حق فوتبال ایران که بین طرفداران مهدی تاج و پریا شهریاری ادامه دارد و به نظر می‌رسد مهدی تاج تمام توان خود را برای فرار از مسئولیت واضحش در این حق‌کشی از فوتبال ایران به کار بسته است.»

مهدی تاج به خوبی بازی در زمین کنفدراسیون فوتبال آسیا و سپس همراه کردن رسانه‌های حامی خود را آموخته است. رسانه‌های نزدیک به مهدی تاج در روزهایی که فدراسیون فوتبال ایران در حال آماده کردن طرح شکایت به دادگاه حکمیت برای بازگرداندن میزبانی از بحرین به ایران بود، با تیترهایی مانند «قطعی بودن میزبانی بحرین» و «برگشت‌ناپذیر بودن تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا» پرچم نایب‌رئیس ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا را برافراشتند.