بازی دوطرفه ایران با پ ک ک و دولت ترکیه

یکی از عوامل افزایش تنش بین کردهای ترکیه و دولت مرکزی این کشور که به درگیری نظامی و کشته شدن تعداد زیادی ختم شد تحریک هر دو طرف ماجرا از سوی ایران بود.

به گزارش نگام ، منابع مطلع خبر دادند ایران در چند ماه گذشته با کمک مالی و لجستیک به گروه پ ک ک آنها را تحریک کرد که به سمت نبرد مسلحانه با دولت ترکیه پیش بروند.

این کمک‌ها به پ ک ک در حالی صورت گرفته که ایران با متحد پ ک ک در ایران یعنی پژاک به‌شدت تنش دارد و هر از چند گاهی خبر درگیری این گروه با نیروهای نظامی ایران به گوش می‌رسد، اما برای آتش‌افروزی در ترکیه به انتقام ماجرای سوریه به پ ک ک کمک مالی می‌نماید.

از سوی دیگر ایران با ممانعت از سفر زمینی اتوبوس‌ها و مسافران ایرانی و نیز جلوگیری از رفت‌وآمد کامیون‌های حامل کالا که در امر تجارت بین دو کشور فعال هستند سعی نموده تا هم ازلحاظ جذب توریست و هم ازلحاظ اقتصادی ترکیه را تحت‌فشار قرار دهد .

و این تمام ماجرا نیست ، چراکه اخبار موثق حکایت از آتش زدن پانزده خودرو در مرز رازی توسط عوامل حکومتی ایران دارد تا بر آتش جنگ میان پ ک ک و دولت ترکیه بیفزاید و هم‌چنین بر دولت ترکیه فشار افزون‌تری وارد سازد.

حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در بحبوحه‌ی درگیری‌های پ ک ک در کوه قندیل که محل اصلی استقرار پ ک ک است نیز نکته‌ای قابل‌تأمل و توجه است .

نتیجه این بازی این شد که هم پ ک ک که از ایران کمک مالی دریافت می‌کرد برای جلب رضایت ایران برشدت حملات خود علیه دولت ترکیه افزود ، و هم دولت ترکیه برای راضی کردن دولت ایران اقدام به بمباران مواضع پ ک ک و حمله‌های پی‌درپی زمینی به محل تجمع آنان می‌کرد ، و کشته شدن دو طرف حاصل تلاش ایران در بازی بین دو طرف بود.هدف اصلی ایران از این بازی انتقام از ترکیه برای اتخاذ مواضع مخالف بشار اسد بوده است.