باز هم پای «مجتبی» در میان است؛ وقتی تهِ نخ فساد به پای آقا مجتبی گره می‌‌خورد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ محمد سرافراز، رییس سابق صدا و سیما و یار دیرین مجتبی خامنه­‌ای و حسین طائب دیروز به کلاب‌هاوس اومد. کلاب سیاست در سایه، که هفته پیش ماجرای محسن هاشمی را راه انداخته بود این هفته هم جنجال‌اش را با دعوت از شهرزاد میرقلی خان، بازرس سابق سازمان صدا و سیما و محمد سرافراز رییس پیشین صداو سیما به راه انداخت. سرافراز و شهرزاد میرقلی خان تقریبا همان حرف‌­هایی را زدند که قبلا در کتاب‌­های­شان نوشته بودند.


وب سایت زیتون در گزارشی می‌نویسد که از فساد در صدا و سیما گرفته تا دخالت­‌های اطلاعات سپاه و بیت رهبری در مسایل اقتصادی صدا و سیما. اما این بار تمرکز بیشتری به روی مجتبی خامنه­‌ای داشتند. جایی که بحث به سمت مجتبی کشیده می‌­شد شهرزاد میرقلی خان حرف­‌های سرافراز را قطع می‌­کرد و جزییات بیشتری درباره او از سرافراز می­‌پرسید. اتاق حدود ۳ تا ۴ هزار شنونده را هم در دقایقی تجربه کرد و شاید همزمانی­‌اش با حضور تاجزاده در اتاقی دیگر باعث شد آنطور که باید و شاید شنیده نشود. در شروع بحث سرافراز با تاخیر به اتاق اضافه شد ولی شهرزاد قبل از ورود سرافراز مقدمه­‌ای از فعالیت‌های خودش و سرافراز و فسادهای صدا و سیما داد و از این گفت که هرجا سرنخ‌ها کشیده می­‌شد پای شرکت­‌های خصولتی و نهایتا طائب وسط می‌آمد تا ماجرا ختم به خیر شود. فسادهایی که به قول او فساد ۱۳هزارمیلیاردی هولدینگ یاس بخش کوچکی از آن است و اسناد مختلف از فسادهای درون آن سازمان وجود دارد و البته معتقد بود مجتبی خامنه‌­ای حامی اصلی این گروه­‌هاست. شهرزاد میرقلی خان البته می‌گفت که سرافراز با توجه به اینکه رفیق گرمابه و گلستان طائب و مجتبی است فسادها را به گوش آنها می‌رساند و وقتی دید آنها کاری از پیش نمی‌برند سراغ رهبری رفت و نهایتا از آنجا هم نتیجه‌­ای نگرفت.

پس از آن سرافراز وارد اتاق شد و به طور کلی از مفاسد اقتصادی و مسائلی که در کتابش هم به آن اشاره شده بود گفت. او از رابطه‌اش با مجتبی خامنه‌ای هم گفت و از اینکه از زمان دولت خاتمی این رابطه شروع شد تا جلسات منظمی با حضو او و طائب و افرادی دیگر شکل گرفت. این جلسات که در بیت رهبری برگزار می‌شد پس از ماجرای افشای فسادها و تهدیدهای شهرزاد میرقلی خان تعطیل شد و دیگر با سرافراز برای شرکت در آن تماس نگرفتند. تا اینکه سردار جعفری، فرمانده قرارگاه بقیه‌الله سپاه پاسداران با او جلسه‌­ای برگزار می‌­کند و از او برای کاری دعوت کرده بود که سرافراز در جوابش اینگونه نقل می‌کند: «من گفتم اول بگذارید تکلیف من با شما و آقای طائب مشخص بشود بعد. پیشنهاد جلسه سه نفره با او و طائب دادم تا این مشکلات را بررسی کنیم. آقای جعفری موافقت کرد ولی وقتی رفت دیگر خبری از او نشد.»

سرافراز بعدها در مورد بخشی از فسادها با عبدالرضا داوری مصاحبه‌­ای کرد که آن مصاحبه باعث شد تا دبیر شورای امنیت از او دعوت کند و در رابطه با ریز ماجرا از سرافراز بپرسد. او هم وعده می‌دهد که برای حل این مشکلات جلسه‌ای سه نفره با حضور خود شمخانی، سرافراز و طائب برگزار می‌کند. و این اتفاق باز هم نیافتاد و برای بار سوم یک بار دیگر ضرغامی واسطه جلسه شد که باز هم طائب روز جلسه با بهانه‌­ای به جلسه نیامد.

سرافراز گفت البته در طول این مدت یکی دوبار مجتبی خامنه­‌ای را دیده است و جلساتی در مورد اوضاع کشور با او داشته اما دیگر خبری از جلسات منظم سال­‌های پیش در بیت نیست. بعد از آن شهرزاد میرقلی خان از سرافراز پرسید: خیلی ها می‌گویند فرزندان رهبری هیچ نقشی در تصمیمات او و مسایل کشور ندارند. با توجه به جلسات مخفی ۲۰ساله شما با آقا مجتبی یعنی این جلسات برای اداره امور کشور بوده و برای تفریح و وقت گذرانی نبوده. و بعد چرا بین همه فرزندان رهبر فقط مجتبی به سیاست وارد شده و دخالت می­‌کند در این امور؟ چرا وقتی شما بحث مبارزه با فساد پیش آمد مجتبی خامنه­‌ای شما را کنار گذاشتند و آقای علی عسگری را که می­‌دانستیم با همان تیم مجتبی خامنه­‌ای و اخوان به‌آبادی کار می­‌کنند، آوردند. کمی نقش طائب و آقا مجتبی را در این زمینه بیشتر توضیح بدید.»

سرافراز یکم من و من می‌کند و می‌گوید: «من اخلاقا راجع به محتوای جلسات الان توضیحی ندارم بدهم ولی خب آن جلسات قطعا برای تفریح و سرگرمی نبوده و در مورد بعضی از مسائل هم بحث بوده و هم «تصمیم گیری». ولی بعضی از سوالات شما جوابش با من نیست که چرا باقی آقازاده‌ها وارد سیاست نشدند و فقط آقا مجتبی ورود کرده‌اند به این مسائل.» میرقلی خان باز هم وسط حرف‌های سرافراز می‌پرد و می‌‌پرسد خب آقای مجتبی خامنه­‌ای قطعا با توجه به اراده شخصی خودش و بدون اجازه رهبر می‌توانسته چنین جلساتی را بگذارد؟ که سرافراز کمی کلافه می‌شود و می‌گوید: «خب قاعدتا {بدون اجازه} نیست دیگه. این چه سوالیه می­‌پرسید. این جوابش روشن است. ولی الان موضوع اتاق ناگفته­‌های فساد اقتصادی در صدا و سیماست و قرار بود من راجع به دستگاه­‌های فسادزا توضیح بدهم.» میرقلی خان حرف‌هایش را قطع می­‌کند و می­گوید: «خب باز هم با پیگیری آنها می‌خوریم به راس‌­اش آقای دکتر که راس آن آنجاست. و چیزی که نشد ما با آن فسادها مبارزه کنیم همان حمایت هاست» سرافراز سعی می­‌کند مساله را جمع کند و می‌­گوید: «به هر حال آنی که من اطلاع دارم در این بوده که این دو آقایان پیشنهاد دادند در مناقصه تبلیغات صدا و سیما حضور پیدا کنند و بعد بدون دلیل کنار کشیدند و بعد ما دیدیم برای شکست مناقصه دست‌های مختلفی به کار افتاد و از جمله فقط دستگاه امنیتی نبودند. مثلا من دوست داشتم از آقای ربیعی بپرسم چرا این حرکت خلاف قانون را انجام دادند که با وجود برنده شدن در مناقصه شانه خالی کردند. و حاضر شدند ۱۰۰میلیارد هم ضرر کنند.»

سرافراز البته در جای دیگری از صحبتهایش از این گفته بود که بعدها ربیعی به او گفته است که به خاطر فشار های امنیتی مجبور به این کار شده است ولی او فکر می­کند که به علت دوستی دیرین ربیعی با حسین طائب این اتفاق افتاده است. سرافراز البته از این هم گفت که برای آینده کشور نگران است و کاندیداهای ریاست جمهوری که همگی شیفته خدمت هستند و مسئولیتی از این ناکامیهای در کشور به عهده نمی­گیرند. او در جایی دیگر ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی را مثال زد و از این گفت که این سازمان­ها پر از شرکت­های رانتی در زیرمجموعه‌هایشان هستند و از رانت­های اطلاعاتی و مالی استفاده می­کنند برای پیشبرد اهدافشان.

سرافراز مساله جانشینی رهبری را هم مساله خیلی مهمی دانست و از این گفت که نامزدهای ریاست جمهوری را باید در این پازل قرار دهیم و اینکه چه کسی دوست دارد چه کسی رای بیاورد را با این نگاه دید. و اینکه مثلا اگر آقای ایکس بیاید آن پازل جانشینی بهتر تحقق پیدا می‌کند یا آقای ایگرگ او البته گفت مصداقی برای حرف­‌هایش فعلا نمی‌­آورد و با نگاه به شرایط می­‌شود آن را کاملا فهمید. سرافراز از این گفت که با مذاکره با بیت توانست مهران مدیری را به تلویزیون برگرداند و جلوی فشارهای بیت برای اخراج عادل فردوسی پور ایستاد. او دیگر به اصلاحات ساختاری معتقد است و می­‌گوید با عوض شدن آدم‌­ها اتفاقی رخ نمی­‌دهد و ساختار و قانون اساسی باید تغییر کند.حرف‌های سرافراز شاید از جدی‌ترین و مستندترین حرف­هایی بود که در رابطه با مجتبی خامنه‌­ای طی هفته­‌های اخیر زده ­شد.