بالاترین قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ ثبت شد؛ باوجود تزریق دلار به بازار، قیمت‌ها همچنان صعودی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبه‌گزارش وب‌سایت «رویداد ۲۴»، به‌رغم وعده‌های دولت ابراهیم رئیسی در کاهش قیمت دلار، هفته گذشته بار دیگر دلار به بالاترین نرخ خود در سال ۱۴۰۰ یعنی ۲۸ هزار و ۴۷۰ تومان رسید.

در این گزارش دلایل مختلفی برای رشد قیمت دلار عنوان شده و آمده است: «به نظر می‌رسد تنش‌های هسته‌ای ایران با طرف‌های مذاکره‌کننده غربی و اروپایی و حواشی این تنش‌ها همچنان مهم‌ترین نقش را در هدایت قیمت دلار دارد».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌تازگی در بیانیه‌ای خواستار دسترسی بازرسان این آژانس به برخی از تأسیسات هسته‌ای ایران شد؛ این درخواست با واکنش تهران روبه‌رو شد. کشورهای اروپایی و آمریکا نیز برای چندمین بار از ایران خواستند تا مذاکرات احیای برجام را از سر بگیرد.

قیمت دلار در حالی افزایش می‌یابد که بانک مرکزی ایران مدتی است تزریق دلار را افزایش داده اما قیمت دلار پایین نیامده است.

از تصرف قدرت در افغانستان توسط طالبان و ممنوعیت واردات کالاهای تولید داخل از جمله حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای ممنوعیت واردات هرگونه لوازم خانگی از کره جنوبی، به‌عنوان دیگر عوامل بالا ماندن قیمت دلار یاد می‌شود.

«رویداد ۲۴» نوشته است: «تا زمانی که خبری از تعیین تکلیف برجام نباشد و مذاکرات به سرانجامی نرسد، وضعیت بازار ارز به همین شکل ادامه خواهد داشت.» آخرین روند صعودی قیمت دلار در ایران از روز اول مهرماه آغاز شد و در روزهای گذشته همچنان ادامه داشته است.