باهنر: اگر تصمیم گیرنده بودم احمدی‌نژاد و خاتمی را به انتخابات راه نمی‌دادم/ رفسنجانی هم فرمانده کل قوا بود و هم کاندیدا ریاست‌جمهوری شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دبیرکل حزب جامعه اسلامی مهندسین گفت: امام (ره) گفتند نظامیان در احزاب سیاسی عضو نشوند، همان زمان دیدیم آقای هاشمی رفسنجانی فرمانده کل قوا در جنگ بود و کاندیدا ریاست جمهوری هم شد. اینکه امام فرموده اند نظامیان وارد سیاست نشوند به این معنا نیست که نظامیان رییس جمهور نشوند و ریاست‌جمهوری صرفا سیاسی نیست.

محمدرضا باهنر، دبیرکل حزب جامعه اسلامی مهندسین به خبرگزاری برنا گفت که ما به هر انتخاباتی که نزدیک می شویم تازه باید دور هم بنشینیم و وحدت کنیم؛ ۸۰ درصد از انرژی ما صرف وحدت داخلی می شود و برای رقابت با رقیب، فقط ۲۰ درصد از انرژی ما می ماند و به این اشکال وارد است. اشکال اساسی این است که ما چند حزب مقتدر نداریم و اختلافات در هر دوره وجود دارد. هر دوره عده ای دور هم می نشینند تا برای یک کاندیدا به وحدت برسند. اما اینکه تا انتخابات به وحدت ۱۰۰ درصدی برسیم یا نه من می گویم نه و همیشه وحدت درونی تشکیلات یکی از مهمترین مشکلات ما است. جبهه پیروان و پایداری و موتلفه و حزب ایثارگران و ره پویان و… همه وجود دارند و اتفاقا مشکل همین است.


او ادامه داد: من یکبار گفتم اگر بخواهیم مشارکت بالا باشد باید احمدی نژاد و خاتمی هم در انتخابات باشند؛ منظور من این بود که باید همه طیف ها باشند ولی در آن صورت شکاف امنیتی شدیدی ایجاد می شود که دیگر نمی توان این شکاف را درست کرد. اگر من بین تصمیم گیران نظام باشم قطعا می گویم که خاتمی و احمدی نژاد نباید باشند و آنها را به انتخابات راه نمی دادم.


باهنر در پاسخی به این پرسش که به نظر می رسد اجماع اصولگرایان در این دوره روی یک چهره نظامی شکل بگیرد،‌ گفت: من این بحث ها را انحرافی می دانم. کاندیدا روحانی، کاندیدا نظامی و کاندیدا غیرنظامی یعنی چه؟! ما یک نفر را می خواهیم که توانمند باشد و سه چیز را از او می خواهیم، من شاخص مدیریت را در سه بٌعد می بینم علم، تجربه و هنر.


به گفته او، رقابت باید جدی باشد. یک کاندیدای مشخص نمی تواند رقابت ایجاد کند. هر شهروند ایرانی که پای صندوق می رود باید احساس کند که یک نفر مطلوب خود را بین کاندیداها دارد. اگر قرار باشد کاندیداها به یکی دو نفر از یک طیف، محدود باشند این مساله به شدت مشارکت را پایین می آورد. در انتخابات گذشته عوامل متعددی موجب رکود در انتخابات شد. فشار معیشتی، تحریم، کمبود کاندیداها و رد صلاحیت ها همه و همه عامل بودند ضمن اینکه کرونا هم پیدا شده بود و اثر داشت.


دبیرکل حزب جامعه اسلامی مهندسین افزود که امام گفتند نظامیان در احزاب سیاسی عضو نشوند، همان زمان دیدیم آقای هاشمی رفسنجانی فرمانده کل قوا در جنگ بود و کاندیدا ریاست جمهوری هم شد. اینکه امام فرموده اند نظامیان وارد سیاست نشوند به این معنا نیست که نظامیان رییس جمهور نشوند و ریاست جمهوری صرفا سیاسی نیست. من هم که این حرف را می زنم ممکن است موافق ریاست جمهوری نظامیان نباشم ولی می گویم از این زاویه نگاه نکنیم. ما باید به دنبال شخصی کارآمد باشیم و در رقابتی جدی، رییس جمهور شود نه اینکه دور و بر همه را پاک کنم تا یک کاندیدا موفق شود.