بایدن به بنت: دیپلماسی شکست بخورد برای گزینه‌های دیگر آماده‌ایم/ رابطه با اسرائیل در قوی‌ترین حالت ممکن قرار دارد/بنت: ایرانی‌ها دارند سانتریفیوژهایشان را می‌چرخانند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بعد از اولین دیدار خود با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل گفت که ایالات متحده دیپلماسی را در قبال ایران در اولویت قرار داده اما تصریح کرد که “اگر دیپلماسی شکست بخورد آماده‌ایم به گزینه‌های دیگر رو بیاوریم.”

اولین سفر آقای بنت به عنوان نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن با انفجار مرگبار کابل و کشته شدن نظامیان آمریکایی هم‌زمان شد و به همین دلیل دیدار دو رهبر یک روز به تعویق افتاد.

آقای بایدن روز جمعه ۲۷ اوت بعد از دیدار مقدماتی با نفتالی بنت گفت دو طرف درباره امنیت اسرائیل و “تهدید ایران” بیشتر گفت‌وگو خواهند کرد.

رئیس جمهور آمریکا گفت رابطه با اسرائیل در”قوی‌ترین حالت ممکن قرار دارد.”

آقای بنت که می‌گوید با “رویکردی تازه‌” نسبت به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل به واشنگتن رفته، بعد از دیدار با آقای بایدن گفت که اسرائیل می‌داند متحدی بهتر و قابل اعتمادتر از آمریکا ندارد و همواره در کنار ایالات متحده ایستاده است.
نخست وزیر اسرائیل از سخنان آقای بایدن درباره بررسی “گزینه‌های دیگر” در صورت شکست دیپلماسی و همین طور جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استقبال کرد.

او گفت: “همین الان که ما اینجا نشسته‌ایم ایرانی‌ها دارند سانتریفیوژهایشان را می‌چرخانند و ما باید این چرخه را متوقف کنیم.”

آقای بنت گفت که اسرائیل “یک استراتژی برای متوقف کردن اقدامات خصمانه ایران در منطقه و جلوگیری دائمی از رسیدن ایران به آستانه تولید سلاح هسته‌ای” طراحی کرده است.

او خطاب به آقای بایدن گفت که اسرائیل انتظار ندارد آمریکا برایش بجنگد اما از حمایت ایالات متحده قدردانی می‌کند.

آقای بنت پیشتر در مصاحبه‌ با نیویورک تایمز گفته بود اسرائیل در حال پیگیری ایجاد یک ائتلاف منطقه‌ای از کشورهای عربی همراه است تا “مانع و سد راه تمایل به برتری‌جویی” ایران در منطقه شود.

او همچنین هشدار داده بود که عملیات علیه برنامه هسته‌ای ایران در دولت او ادامه پیدا خواهد کرد.

آقای بنت درباره سفرش به آمریکا گفته بود که در دیدار با جو بایدن به دنبال تغییر لحن در روابط اسرائیل و آمریکاست.

بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حدود یک ماه طول کشید تا آقای بایدن به بنیامین نتانیاهو زنگ بزند اما دو ساعت بعد از نخست‌وزیری نفتالی بنت آقای بایدن با او تماس گرفت.