بایدن: تحریم بیشتر علیه کوبا در راه است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجو بایدن رییس جمهوری آمریکا در دیدار با جمعی از شهروندان کوبایی تبار این کشور از تحریم‌های بیشتر علیه کوبا خبر داد.

به گزارش بی‌بی‌سی، رییس جمهوری کوبا وضعیت کوبا را غیرقابل تحمل خوانده است و با انتقاد از محدودیت اینترنت در این کشور دولت کوبا را دولتی ناکارآمد خوانده است .

کوبا در اوایل ماه ژوییه صحنه اعتراضاتی بی‌سابقه‌ بوده که بزرگ‌ترین تظاهرات ضد حکومت کمونیستی در این کشور طی دهه‌های اخیر محسوب می‌شود. در جریان این ناآرامی‌ها هزاران نفر در شهرهای کوچک و بزرگ این کشور به خیابان‌ ریختند و فریاد “آزادی” و “مرگ بر دیکتاتوری” سر دادند.

در کوبا هرگونه مخالفت علیه دولت کمونیستی به شدت سرکوب می‌‌شود و به همین دلیل اعتراضات مردمی در این کشور به ندرت اتفاق می‌افتد.

آمریکا اعلام کرده است که اقداماتی جدی برای حمایت از مردم کوبا انجام خواهد داد. آقای بایدن گفت از قدرت دیپلماسی آمریکا برای اجماع علیه کوبا و فشار بر دولت این کشور استفاده خواهد کرد.

آقای بایدن از تحریم “پلیس انقلابی” و تحریم مجزای رییس و معاون این پلیس به دلیل نقشی که در سرکوب اعتراضات اوایل ماه گذشته داشته‌اند خبر داد.

آقای بایدن گفته است دولتش حمایت مستقیم از مردم کوبا را با تلاش برای تامین دسترسی به اینترنت افزایش خواهد داد تا مردم این کشور بتوانند از سانسور حاکم بر اینترنت رهایی بیابند.

“یک جای کار می‌لنگد”

رییس جمهوری آمریکا گفت: وقتی که دولتی دسترسی مردمش به اینترنت را قطع می‌کند و جلوی شنیده شدن صدای آنها در سراسر جهان را می‌گیرد مشخص است که یک جای کار می‌لنگد.

آقای بایدن گفته است از وزارت خارجه و وزارت دارایی خواسته است فهرستی از توصیه‌های خود را برای افزایش دسترسی مردم کوبا به پول‌هایی که خانواده‌های آنها از خارج از کشور می‌فرستند ارا‌ئه کنند بدون اینکه ارتش کوبا بتواند از این دارایی‌ها برداشت کند.

ماه گذشته دولت اعلام کرد پذیرش سپرده‌های نقدی به دلار در بانک‌های کشور به طور موقت متوقف خواهد شد و این در حالی است که بخش عمده حواله‌های ارزی که مردم کوبا از خارج از کشور دریافت می‌کنند، به دلار است.

برخی کارشناسان اقتصاد می‌گویند این اقدام دولت کوبا شدید‌ترین محدویت‌ اعمال شده بر دلار آمریکا از زمان فیدل کاسترو، رهبر سابق این کشور است.

دولت کوبا دلیل این تصمیم خود را سخت‌تر شدن تحریم‌های آمریکا دانسته که امکان استفاده از این ارز در خارج از کشور را برای آن‌ها محدود می‌کند.

آمریکا در عین‌حال می‌گوید به دنبال افزایش نیروهای خود در سفارتخانه این کشور در کوباست.

تا پیش از اعتراضات ژوییه، اعتراضات اوت ۱۹۹۴ در بلوار ساحلی مالِکون هاوانا بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی از زمان انقلاب کمونیستی کوبا به رهبری فیدل کاسترو به حساب می‌آمد.

آن زمان بسیاری از مردم کوبا از آنچه در پایتخت کشور رخ داده بود، اطلاعی نداشتند.

اما سی سال بعد، سناریو به شکلی کاملا متفاوت پیش رفت.