بایدن در دیدار با مرکل: در برابر تعرضات روسیه متحدیم/ نباید به روسیه اجازه داد از انرژی به عنوان یک سلاح استفاده کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در جریان استقبال از آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به واشنگتن گفته است که دو کشور “در برابر تعرضات روسیه متحد خواهند بود.”

آقای بایدن گفت که نگرانی خود در مورد خط لوله گاز روسیه به آلمان را با خانم مرکل مطرح کرده است، اما آنها توافق نظر دارند که نباید به روسیه اجازه داد از انرژی به عنوان یک سلاح استفاده کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که دو متحد همچنین با اقدامات ضددمکراتیک چین مخالف هستند.

خانم مرکل که با چهار رئیس جمهور مختلف آمریکا کار کرده به زودی قدرت را ترک خواهد کرد.

آقای بایدن در جریان یک کنفرانس مشترک خبری با خانم مرکل گفت: “ما برای دفاع از متحدان شرقی خود در ناتو در برابر تعرض روسیه کنار هم می ایستیم و خواهیم ایستاد.”

او اذعان کرد که این دو در مورد پروژه ۱۱ میلیارد دلاری خط لوله گاز نورد استریم ۲ اختلاف نظر دارند. کاخ سفید گفته است که روسیه از این خط لوله به عنوان اهرم فشاری بر سر اوکراین و سایر همسایگان استفاده خواهد کرد.

آقای بایدن که اخیرا تحریم ها علیه نورد استریم ۲ را لغو کرد گفت: “دوستان خوب می توانند اختلاف نظر داشته باشند.”

رئیس جمهور آمریکا گفت: “وقتی می بینیم چین یا هر کشور دیگری در جهت تضعیف جوامع آزاد تلاش می کنند از اصول دمکراتیک دفاع می کنیم.”

برلین متحد تجاری پکن به حساب می آید با این حال در مواردی از کارنامه حقوق بشر چین انتقاد می کند.

آقای بایدن همچنین به خبرنگاران گفت که آمریکا “در این مقطع” برنامه ای برای اعزام نیرو به هائیتی ندارد، کشوری که در پی ترور رئیس جمهورش شاهد ناآرامی های فزاینده است.

آقای بایدن در پاسخ به سوالی درباره اعتراضات جاری در کوبا گفت که هاوانا “دولتی ناکام” است که شهروندان خود را سرکوب می کند.

او گفت: “نظام کمونیستی شکست خورده، در همه جا شکست خورده. و من سوسیالیسم را جایگزین خیلی مفیدی برای آن نمی دانم.”

دو رهبر در این کنفرانس بر فضای گرم و دوستانه در جریان دیدار یک ساعته خود تاکید کردند و خانم مرکل بیش از یک بار میزبان خود را “جو عزیز” خطاب کرد.

آقای بایدن هم خطاب به او گفت: “جای شما در اجلاس های مشترک ما خالی خواهد بود.”

رهبر آلمان روابط سردی با دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا داشت و مناسبات او با جورج دبلیو بوش و باراک اوباما هم گاهی متشنج می شد.

او در سال ۲۰۰۵ صدر اعظم آلمان شد و در ماه سپتامبر در انتخابات شرکت نخواهد کرد. در حال حاضر حزب دمکراتیک مسیحی تحت رهبری او در نظرسنجی ها پیشتاز است.