با ادامه روند فعلی تا چند سال آینده ۸۰ درصد مردم محتاج کمک‌های معیشتی می‌شوند

✍️سعید توتونچی

در ایام کرونایی و روزهای پر فیض ماه رمضان، تصاویر متعددی در رسانه ها از بسته‌های معیشتی برای کمک به خانوارها و اقشار نیازمند جامعه دیده می‌شود.

دست به خیر شدن و احسان و انفاق و دستگیری از نیازمندان تحت هر شرایط و در هر زمان و مکانی امری ستودنی است. این کار از طرف هر کس که باشد اعم از هیات‌های مذهبی یا سمن‌ها یا نهادهای دولتی و غیردولتی امری پسندیده و شاید لازم در این شرایط اقتصادی سخت است.

اما نکته مهمی که برنامه ریزان و سیاست گذاران اقتصادی کشور باید به آن توجه نمایند این است که دامنه خانوارهای مستحق دریافت کمک در اقتصاد ایران سال به سال در حال افزایش است. این افزایش در سال‌های اخیر به قدری زیاد شده است که شاید با روند فعلی، در چند سال آینده حدود ۸۰ درصد از ٢٠ میلیون خانوار ایرانی در گروه دریافت کنندگان کمک های معیشتی قرار گیرند.

سوال این است ریشه اصلی این موضوع چیست؟ این روند تا کجا قابل تداوم است؟ این کمک ها تا چه اندازه ای می توانند ادامه یافته و به چه میزان قادر است مشکلات معیشتی مردم را حل و فصل نماید؟ به نظر می رسد لازم است برنامه اقتصادی و اقدام اساسی برای بهبود و بازسازی توزیع ثروت و درآمد در جامعه ایران تدارک دیده شود.

نمی توان امور معیشتی بخش قابل توجهی از مردم یک کشور را به ارائه بسته معیشتی، یارانه و یا برنامه‌های حمایتی از این جنس گره زد. انتظار می رود مجلس جدید بدون توجه به هیاهوها و لابی‌های احتمالی گروه های فشار و ذی نفعان، به سراغ سیاست‌های مالیاتی، مالی و پولی تنظیم گر با هدف تامین اهداف توزیعی در بخش توزیع عادلانه ثروت و درآمد برود، چرا که اقتصاد ایران و بخش قابل توجهی از شرایط نامطلوب وصف شده و خسارات سنگین اقتصادی و اجتماعی بیان شده، بدلیل نبود سیاست‌ها و برنامه های تنظیم گر در نظامات مالیاتی و پولی کشور است.

تاخیر در رفع این نارسایی ها، می تواند مخاطرات اجتماعی و سیاسی بیشتری را در آینده نزدیک تحمیل کند. پس علاج واقعه قبل وقوع باید کرد.

1 دیدگاه برای «با ادامه روند فعلی تا چند سال آینده ۸۰ درصد مردم محتاج کمک‌های معیشتی می‌شوند»

 • اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹ در t ۶:۵۴ ب٫ظ
  Permalink

  اعتراف چین به از بین بردن نمونه‌های گرفته شده از اولین مبتلایان به کرونا
  https://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=206444
  عنوان بازنده بزرگ پوتین و مقام دوم در جهان کرونا و دستور بازگشت به کار از ترس ورشکستگی بیشتر ، از دست دادن محبوبیت در روسیه ، چالشهای غیر قابل گریز در پیش رو , دروغ گویی ، انکار ، پنهان کاری او و فرافکنی در واشنگتن پست
  https://www.msn.com/en-ca/news/world/opinions-the-pandemics-big-political-losers/ar-BB148Wqh?ocid=spartandhp
  https://www.washingtonpost.com
  هر روز که می گذرد واقعیت کرونا چون خورشیدی سوزان پرده های فریب و دروغ را (از چین و شرق و جنوب اسیا) تا (روسیه و آسیای مرکزی و خاورمیانه) و تا (سواحل غربی امریکای شمالی و مرکزی و جنوبی) و به زودی افریقا ، می درد . هیچ ایدیولوژی ، باور ، مذهبی نیست که در برابر این برهان سوزان بتواند دوام بیاورد با ماسک و پرده فریب. تو گویی موجودات فرازمینی ، طبیعت ، یا به وجود اورنده زمین و زمینیان تصمیم به یک پاکسازی ، گوشمالی ، اشکار سازی گرفته اند . دولت ها دیگر با کارزار تبلیغاتی و ماشین دست کاری اخبار ، سانسور، تحریف ، توجیه نمی توانند به مردم دروغ بگویند ، سر انها شیره بمالند ، به همان نسبتی که یک رژیم ( دولت ) غیر مردمی ، ضد مردمی ، دروغ گو ، تبلیغات چی فریبکار است ، به همان اندازه بیشتر در خطر رسوایی ، فروپاشی ، بحرانهای اقتصادی و اجتماعی است . پوتین و چین و دستگاه جنگ تبلیغاتی اطلاعاتی گسترده انها ، نفوذ و عروسک سازی های جاسوسی ، دزدی علم و تکنولوژی ، پنهان کاری و فرافکنی و انداختن گناهان به گردن امریکا و غرب و سرمایه داری و لیبرال دموکراسی بیش از همه سراسیمه هستند و در مرکز این فروپاشی ، درست مثل فروپاشی شوروی .
  این همه بگفتم تا به انها که دل به پیمانهای شانگهای و وتوی روسیه و چین و بمب اتمی انها وموشک و سلاح شیمیایی ومخالفت های انها با امریکا و غرب دل بسته اند ، بگویم که بدانند که شوروی همه اینها را داشت و فرو ریخت .
  و

  اما در داخل ، نوکران روسیه و چین باید به جای تبلیغات دروغ ، فرافکنی ، تحریف تاریخ، سانسور دگر اندیشان ، حمله به دگر باشان ، ماسک زنی و پنهان کاری پشت این و ان شخصیت ، اندیشه ، و مرام ، برای فریب مردم و برتر نشان دادن قلابی اربابان امپریالیست و اشغالگر و دلال و غارتگرشان ، که عنقریب فرو می پاشند و شما را در تهران ، لندن ، برلین ، پاریس ، استکهلم ، واشنگتن ، … یتیم و بی پناه می گذارند ، به بیان حقیقت و تعهد به منافع ملی ایرانیان باز گردند . دست از سانسور و دروغ گویی و فرافکنی و بزرگ و کوچک سازیهای رسوا بردارند . نه ملاها می مانند ، نه روسیه که انها را اورد ، نه چین که بخواهد از انها به عنوان کارت بازی (مثل روسیه ) در معاملات با غرب استفاده کند ، نه اسد ، نه مادورو ، نه هیچ کدام از این مادام العمرها !
  بنابراین به اینطرف و انطرف رفتن ، وعده زایمان بچه حرامزاده روس ها در شکم ملاها ( بمب اتم ) دادن ، تاریخ وضع حمل تعیین کردن ، از دیکتاتوری دفاع کردن ، پروژه های باطل تاریخی رضا خانی و سید ضیا و پیشه وری و تره کی و داوود و خلق و پرچم و چه گه وارا و ویت کنگ و سیاه کل و محاصره شهری پاوه و تجزیه ترکمن صحرایی و وعده کردستان بزرگ فقیر ، فاسد ، ستیزه جوی ، کلاشینکف و پاره کردن خرگوش ، خشونت تروریستی ، معامله با این و ان ، تحویل زندانی سیاسی نگون بخت به دولت های شریر ادم کش ، … مرده پرستی ، تغذیه از استخوان گندیده مزدوران شوروی که به زور تبلیغات مارکسیست های روسی گنده شده بودند و هیچ کاری برای ایران نکردند !!! هیچ ! یک نمونه بیاورید . تقی ارانی ، ۵۳ نفر ، توده ایها از اسکندری تا کیانوری و طبری ، فدائیان از جزنی تا اشرف و تابان و نیکفر و کشتگر و فرخ و … برای ایران چه کردند ؟ بله برخی از انها مارکسیسم را پاس بزرگی داشتند که به هیچ درد ایران و بقیه جهان نخورد . انها مصدق را کوبیدند که نفت ایران را برای ایرانی می خواست و نامش به این دلیل جاودانه شد که به شوروی و انگلیس و امریکا ، هر سه ، نه گفت . چون برای ایران بود ، هر چه اشتباه هم کرده باشد ، ریشه اش سالم بود .
  ایا توده ایها نفت و گاز شمال را به شوروی نمی دادند ؟ هزاران صفحه کتاب نوشتند ، ایا به شوروی گفتند در اذربایجان نباید بماند ؟ شاهنشاه اریامهر ، ایران را مدرن کرد ، ابادانی کرد ، ساخت ، توسعه اورد ، هر چه اشتباه هم کرده باشد باز ریشه اش ایرانی بود . ایا فدائیان خلق ژاندرام او را نکشتند ، داخل تشکیلات خودشان دو زوج عاشق را نکشتند ؟ ایا در برابر رفتارهای وابسته خودشان به شوروی و هم پیمانی با حزب توده و غلطیدن به دامان یک سازمان تروریستی روسی امریکا ستیز ، برای منافع ایران کاری کردند ؟ ایا بعد از پیروزی انقلاب تا ۶۷ که نقشه و هویت جاسوسی همه اینها اتفاقی لو رفت در اثر بازی جاسوسی روسیه و انگلیس ، زمینه تکوین هویت و شکل گیری امریکا ستیزانه و روس محور ملاها را نچیدند ؟ فونداسین روسی فقاهت بعثی و امام ضد امپریالیست را نریختند ؟ در کنار چوبه های دار هلهله نکردند ، در خدمت روسیه و صدام در نقاط مختلف کشور از ترکمن صحرا تا خوزستان و کردستان آشوب نکردند ؟ دولت های لیبرال بازرگان و بنی صدر را سرنگون نکردند ؟ این مذهب مارکسیستی روسی را به کمک مزدوران ملی مذهبی در ایران رواج نداند ؟ مانع پروتستانیزاسیون در اسلام و شیعه نگردیدند ؟ اگر مارتین لوتر مسیحیت را نجات داد ، لیبرال های مذهبی بایستی شیعه را از خرافه و سنت های پوسیده و افیونی ازاد میکردند ، نه شریعتی و سحابی و پیمان و برقعی و اشکوری ،خوئینیها .. که دوپینگ ارتجاعی سرخ امریکا ستیز به ان تزریق و انرا با تروریسم سیاه کلیستی چه گوارایی فرقه دموکراتی ممزوج و شتر گاوپلنگ شیعه سوری ونزوئلایی کوبایی نیکاراگوایی مزدور شوروی و دشمن امریکا و اسرائیل سفارت اشغال کن ، تروریست ساز در لبنان و فلسطین و سوریه و عراق و یمن … تازه پس از رفتن خمینی ، با خامنف که کاملا روسی بود هم نوا شدند و این داستان هنوز ادامه دارد .
  اگر میدانید که ملاها بمب اتمی دارند ، باید مثل مجاهدین امروز بروید دفتر اسکاتلند یارد و ام ای سیکس و به انها بگویید که ارتباطات شما در رژیم ملاها بمب اتم دارند ، چون ملاهای روسی فاسد اگر چنین چیزی در دست داشته باشند حتما انرا استفاده میکنند
  اگر خبر دارید که روسیه قرار است چند تا بمب به انها بدهد ظرف ۵ ماه اینده تا در برابر امریکا به ستیزه جویی ادامه دهد ، باز بروید به همان ادرس ، مثل مجاهدین
  اگر برای ملاها تبلیغ میکنید که امریکا را بترسانید و مردم ایران را ، که مامور ملاها هستید و یا روسیه و یا هردو ، چون ملایی که یک مانور دریایی هم نمی تواند بدهد بدون زدن خودی ، یا در سوریه در حال ذوب شدن است توسط بهترین دموکراسی خاور میانه و سیاستمدار برجسته ان نتانیاهو ، در عراق عملا از توسعه اشوب به سبک فدائیان خلق ، هم عاجز است ، همه مسلمانان جهان علیه او هستند ، هرگز نمی تواند به بمب دست یابد ، حتی اگر امریکا بگذارد . افتابه نمی توانند بسازند ، مگر شوخی است ؟ روسیه و چین هم انرا دزدیدند ، چائوشسکو دزدید ، پاکستان دزدید ، رسید به انها .
  شالگونی ان مردک بیسوادی که میگوید محمد علی فروغی کاری نکرد برای ایران ، دکتر خانلری کسی نبود ، …
  فروغی ایران را از میان شعله های اتش جنگ جهانی که در اثر اشتباه مهلک استراتژیکی رضاشاه میرفت تا به مجمع الجزایر روسی ، انگلیسی تبدیل شود ، با برترین دیپلماسی و ذکاوت نجات داد تا اینکه بدون اینکه اب از اب تکان بخورد پسر رضا شاه جای او بنشیند به توسط حمایت یک قدرت بزرگ جهانی نو ظهور اما مصمم به نام امریکا . پس به ایران خدمت کرد .
  دکتر خانلری در دستگاه اموزشی همان شاه ، اموزش و پرورش ایران ، ادبیات فارسی ، شعر را دگر گون کرد ، مثل پدرش وخانم دکتر فرخ رو پارسا هر دو از خدمت گزاران به ادبیات فارسی بودند ، پدرش در روسیه تزاری رفت انجا و برای زبان پارسی و ادبیات پارسی کار کرد ، در دانشگاه ایران استاد شد در ان سالهای بیسوادی ، باز در خدمت ادبیات پارسی بود ، پسرش در فرانسه و امریکا و در دستگاه شاه سیستم اموزشی ایران را رفورم کرد ، در میراث فرهنگی پاسدار فرهنگ ایرانیان شد ، به شعر نو خدمت کرد اگر چه با چپ های روسی می پرید ، ولی به وقت اشغال آذربایجان و تجاوز استالین و بازیچه او پیشه وری ، از یکپارچگی ایران حمایت و انرا محکوم کرد . اینکه شما چپ های روسی ، به هر کسی از قبیله و دسته و فرقه خودتان که از شما در مقطعی جدا شده باشد ، مثل گاو اسپانیایی که به رنگ قرمز حمله می برد ، ناخود اگاه و ژنتیکی حمله میکنید چیز جدیدی نیست
  دلیل دشمنی شما با جلال ال احمد ، نه اشتباه او در روی اوردن به روحانیت بود ( که خود شما با سر به ماتحت روحانیت فرو رفتید ) بلکه به این دلیل بود که او فهمید عنتر ناسیونال روسی یک خیانت اشکار مارکسیستی لنینیستی به ایران است و فریب بزرگ . او جرج ارول ایران ا ست ، هر قدر هم که اشتباه کرده باشد باز برای ایران کاری کرده تاریخی ، دکتر خانلری هم همینطور . اینهم از یک تاریخ نوسی توده ای در مورد او :
  http://www.iranicaonline.org/articles/khanlari-parviz

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.