با انتقال صدور مجوز از ارشاد به صداوسیما نابودی نمایش خانگی کلید خورد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  از مدتها قبل از این‌سو و آن‌سو شنیده میشد آثاری که قرار است در بستر نمایش خانگی تولید و پخش شود، به‌جای دریافت پروانه ساخت و البته نمایش خود از سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از این به بعد، از صداوسیما مجوز خواهند گرفت. بهمن حبشی مدیرکل دفتر نظارت بر تولید فیلم سازمان سینمایی دراین‌باره گفته بود: «به دلیل تعداد بالای مجوزهای صادرشده و مشکل سریال‌سوزی، سازمان سینمایی تا اطلاع ثانوی دیگر مجوز جدیدی برای سریال‌های خانگی صادر نخواهد کرد.»

علی نامجو در ادامه در همدلی نوشت :

پیگیری‌ها نتیجه داد!البته همان زمان هم اهالی رسانه گمانه‌زنی‌ و پیش‌بینی کرده بودند که توقف صدور مجوز از سوی سازمان سینمایی به تنفیذ اختیار صدور مجوز سریال‌های نمایش خانگی به صداوسیما مربوط است. هنوز موضع‌گیری رسمی درباره این جابه‌جایی صورت نگرفته بود که غلامرضا موسوی دبیر شورای عالی تهیه‌کنندگان سینما در صفحه شخصی خودش در اینستاگرام، پستی را منتشر کرد و در آن نوشت: «پیگیری‌های انجمن تهیه‌کنندگان مستقل نتیجه داد و ساخت سریال در اختیار تلویزیون قرار گرفت… سینمای ایران بیشترین آسیب را از سریال‌سازان شبکه نمایش خانگی و بعدها vodها دید: گرانی تولید و دستمزدها، کمبود هنرپیشگان آن هم کسانی که سینمای ایران به شهرت رساندند، و معمولاً پول بادآورده و در برخی موارد پول کثیف و… پول در شبکه نمایش خانگی حرف اول را می‌زد و بعدها در VODها. و صد البته اسکناس، قوانین را دور می‌زد.

انجمن وقتی نتوانست با حرف حساب مشکل را حل کند، به قانون‌های اجرانشده متوسل شد و شد آنچه باید می‌شد. در این سیستم تعداد معدودی دستمزدبگیر، پولی پیدا نخواهند کرد و تلاش می‌کنند مثل مورچه فریاد برآرند دنیا را آب برد.» صداوسیما به وضع موجود راضی نیست!بعد از اعلام موضع یک مقام رسمی در صنف تهیه‌کنندگان سینما، کانون کارگردانان و نویسندگان به نگاه او واکنش نشان دادند و جابه‌جایی اعطای اختیار صدور مجوز برای سریال‌های نمایش خانگی از سازمان سینمایی وزارت ارشاد به صداوسیما را کاری غلط توصیف کردند.

حمید خواجه‌نژاد مدیر روابط عمومی معاونت سیما در توئیتی این‌طور نوشت: «اساساً وزارت ارشاد در حوزه سینما وظیفه دارد و تعهدی در حوزه سریال‌سازی نداشته، همان‌طور که تلویزیون در ساخت سینمایی ورود نکرده است.» او البته فراموش کرده بود که سازمان صداوسیما در طول سالهای گذشته بارها و بارها درزمینه تولید فیلم سینمایی ورود کرده و آثاری با عنوان تله‌فیلم بخشی از تلاش‌های آن سازمان برای حضور در این عرصه است.

اگر همه این اظهارنظرها را کنار بگذاریم و بخواهیم به خروجی چند سال گذشته در حوزه سریال‌سازی در شبکه نمایش خانگی نگاهی بیندازیم، می‌شود دریافت که بخش زیادی از شاغلان حوزه سینما و سریال که اگر در فیلمی سینمایی حاضر نمیشدند یا در ساخت سریالی به سفارش صدا و سیما آنها را به کار نمی‌گرفتند، ناچار بودند مدت‌ها طعم بی‌کاری را بچشند، در دوره اوج فعالیت شبکه نمایش خانگی همگی مشغول کار شدند و به‌بیان‌دیگر صنف شاغلان و حتی کارگران در سینمای ایران در این دوران توانستند از امنیتی نسبی درزمینه کار برخوردار باشند.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد کسانی که در طول مدت اخیر به شیپور نادرست بودن صدور مجوز ساخت و نمایش سریالهای نمایش خانگی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دمیده‌اند، با رابطه مخاطبان و سریال‌های منتشرشده در فضای نمایش خانگی اصلاً آشنایی ندارند.اعطای مجوز با قوانین کشور یا قواعد صداوسیما؟

در این سالها بارها و بارها بسیاری از اهل‌فن به پایین آمدن سطح کیفی سریال‌های تولیدشده از سوی صداوسیما اشاره کرده‌اند و گفته‌اند دلایل مختلفی ازجمله مشکلات مالی، نبود تهیه‌کنندگان خوش‌قول ، عدم تمایل برخی از چهره‌های شناخته‌شده برای حضور در این آثار و نبود فیلمنامه‌های قوی باعث شده صداوسیما نتواند آثار قابل‌توجهی را پیش روی مخاطبان قرار بدهد. با این وضع، اگر مشکل با حجاب زنان و حضور آنان در سریال‌های نمایش خانگی است، وزارت ارشاد بر مبنای قوانین جاری کشور به این سریال‌ها مجوز ساخت و البته نمایش داده است و اگر صدا و سیما بخواهد بر مبنای همان قوانین مسیر اعطای مجوز به متقاضیان را دنبال کند، وضعیت تغییری نخواهد کرد.