با جدی‌تر شدن آغاز مذاکرات هسته‌ای؛ موشک‌های بالستیک مناطق نفت‌خیز شرق عربستان را هدف گرفتند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_دو موشک بالستیک به سوی مناطق شرقی و جنوبی عربستان شلیک شدند.

به گفته ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، دو موشک بالستیک که به سوی مناطق شرقی و جنوبی عربستان شلیک شده بودند، بر روی هوا منهدم شده‌اند.

در نخستین بیانیه این نیروها آمده بود که یک موشک بالستیک به سوی مناطق نفت‌خیز شرق عربستان شلیک شده است. این بیانیه از تلویزیون دولتی عربستان پخش شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این موشک بالستیک بر فراز شهر دمام منهدم شده است.

دمام مرکز استان شرقی عربستان است که اکثریت جمعیت شیعه این کشور در آن زندگی می‌کنند و در عین حال اکثریت نفت عربستان نیز در همین استان تولید می‌شود.

تاسیسات نفتی عربستان در این‌ سال‌ها بارها هدف حملاتی قرار گرفته‌اند که گروه حوثی‌ها مسئولیت آنها را بر عهده گرفته است

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان ساعتی بعد از بیانیه نخست اعلام کرد که یک موشک بالستیک دیگر را نیز در مسیر شهر نجران منهدم کرده است.

پیشتر گزارش‌هایی از حمله سه پهپاد مسلح به این شهر منتشر شده بود. نجران یک شهر جنوبی عربستان است که در نزدیکی مرز این کشور و یمن قرار دارد.

هر دوی این مناطق پیشتر نیز از سوی گروه حوثی‌های یمن هدف قرار گرفته‌اند. تاکنون گزارشی از وارد شدن هرگونه خسارت به تاسیسات نفتی عربستان منتشر نشده است.

گروه حوثی‌ها که با نام “انصارالله” در یمن فعالیت می‌کنند، کنترل بخش قابل توجهی از شمال غربی این کشور را در اختیار دارند.

جمهوری اسلامی ایران از این گروه حمایت می‌کند.

عربستان، ایران را متهم می‌کند که تجهیزات نظامی پیشرفته از جمله موشک‌های بالستیک و پهپادهای نظامی در اختیار این گروه شبه‌نظامی قرار داده است اما ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

ایران و عربستان در ماههای اخیر با میانجیگری عراق مذاکراتی محرمانه را آغاز کردند. اما این مذاکرات هنوز به نتیجه روشنی نرسیده است.