با دعوت رسمی ملک سلمان؛ سلطان عمان در اولین سفر رسمی خود به عربستان رفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهیثم بن ‌طارق، سلطان عمان، در اولین روز از دیدار دو روزه خود از عربستان سعودی، با ملک سلمان، پادشاه آن کشور، در شهر نئوم دیدار و گفت‌وگو کرد.

دستورکار این دیدار که به دعوت ملک سلمان انجام می‌گیرد، گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های گوناگون اعلام شده‌ است.

هیئتی از وزرا و دیپلمات‌های بلندپایه، از جمله سید شهاب بن طارق السعید، وزیر دفاع عمان، سلطان هیثم را در این سفر همراهی می‌کنند.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در فرودگاه خلیج نئوم از سلطان هیثم استقبال کرد. هم‌زمان، بناهای بزرگ ریاض، پایتخت عربستان سعودی، برای خوشامدگویی به سلطان عمان، به رنگ سرخ و سبز پرچم عمان آراسته شدند.

سفیر عمان در عربستان سعودی به نشریه عرب‌نیوز گفت: «عربستان بزرگترین اقتصاد دنیای عرب را دارد و نیروی پیشران اقتصاد منطقه است. این کشور یک چهارم ذخایر نفتی جهان و بزرگترین بازار آزاد را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا دارد. این کشور شریک تجاری مهم و ارزشمندی برای عمان است.»

این نخستین سفر سلطان هیثم از زمان به سلطنت رسیدن او در ژانویه ۲۰۲۰، پس از درگذشت سلطان قابوس است.

انتظار می رود گفت‌وگوهای سلطان هیثم بن طارق آل سعید با مقامات عربستان بر مذاکرات در مورد جنگ یمن و مشارکت اقتصادی و سرمایه گذاری در عمان متمرکز باشد.

سلطان آل سعید، که کشورش به منظور پیشبرد ابتکار صلح در یمن به تلاش‌های سازمان ملل پیوسته است، برای سفری دو روزه وارد شهر نیوم در کرانه دریای سرخ شده است.