با فیلترینگ اینستاگرام، ۱ میلیون ایرانی بیکار می‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ سخنگوی دولت ایران می‌گوید در صورت فیلتر شدن اینستاگرام، حدود یک میلیون ایرانی فقیر و بیکار می‌شوند.


علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری و سخنگوی دولت با اشاره به طرح شکایت از آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نوشت که این فقط یک اتفاق ساده اداری یا قضایی نیست.
به گفته آقای ربیعی، اینستاگرام محل کسب‌وکار گروه بزرگی از مردم شده است و تصمیم به تعطیلی‌اش جنبه‌های زیان‌بار اقتصادی کلان خواهد داشت.

سخنگوی دولت حسن روحانی در یادداشتی در روزنامه ایران با تاکید بر این که فضای مجازی در آینده هم بخش اعظمی از اقتصاد جوامع را تشکیل خواهد داد نوشت که بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۴۰۰ هزار صفحه اینستاگرام ایرانیان دارای بیش از پنج هزار دنبال‌کننده‌اند؛ که در این میان ۲۸.۸ درصد از آن‌ها صفحات مربوط به فروشگاه‌ها و کسب و کارهاست.


علی ربیعی در ادامه نوشت: «براساس این آمار یعنی حداقل ۱۱۵هزار صفحه اینستاگرام وجود دارد که درآمد خانوارهایی را تأمین می‌کند.» او در ادامه توضیح داد که «این امر بدین معناست که حتی اگر هر صفحه درآمد دو نفر یا دو خانواده را تأمین کند؛ یعنی ۲۳۰ هزار خانواده یعنی چیزی حدود ۹۵۰ هزار نفر ایرانی، در اوضاع بیکاری ناشی از کمبود رشد و تحریم، امرار معاش خود را وابسته به این شبکه اجتماعی هستند.»


به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری، «با توجه به مطالعات تخصصی در وزارت کار، هرگونه محدودسازی و یا تعطیلی اینستاگرام، کوچ دادن حدود یک میلیون ایرانی به سمت بیکاری و فقر است.»


علی ربیعی در این یادداشت با حمایت از سیاست‌های آذری جهرمی وزیر ارتباطات گفت: «مواضع، تصمیمات و اقدامات محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات مبتنی بر یک درک و سیاستگذاری صحیح از سوی دولت و رئیس‌جمهوری بوده است.»


محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری ایران که هفته گذشته برای پاسخ به اتهاماتی علیه خودش به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود، پس از پاسخگویی به پرسش‌های بازپرس با قرار التزام آزاد شد.


مشاور حقوقی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اتهامات مطرح شده علیه آذری جهرمی را «استنکاف از حکم قضایی درخصوص فیلترینگ اینستاگرام، محدود نکردن پهنای باند اینترنت بین‌الملل و پیام‌رسان‌های خارجی و انتقاد از صداوسیما» عنوان کرد.


طبق توضیح مشاور حقوقی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، آقای آذری جهرمی براساس احکامی که در قانون برنامه ششم توسعه و دستور ابلاغی رئیس جمهوری و شورای عالی فضای مجازی عمل کرده‌است و نه خلاف آن.تنبیه بدنی شدید دانش‌آموز روستایی؛ علت کبودی بدن این دانش‌آموز «حساسیت» زیاد است!


حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، با تایید تنبیه بدنی یک دانش‌آموز سوم ابتدایی در یکی از روستاهای این استان توسط معلمش گفت ادعای معلم برای این تنبیه «کم‌کاری دانش‌آموز» بوده است.


اصغری روز دوشنبه ۶ بهمن به خبرنگاران گفت این معلم به کمیته تخلفات معرفی شده و «در انتظار تصمیم همکاران کمیته هستیم».


این مقام آموزش و پرورش قزوین تاکید کرد چنین اتفاقاتی نشان‌دهنده عدم جذب «معلمان واجد شرایط به‌ویژه در مناطق روستایی» است.


به گزارش ایسنا، این دانش‌آموز اهل روستای ماهین دهستان چوقور از توابع قزوین است و آثار کبودی شدید بر بازو و پای او، ناشی از تنبیه بدنی معلم، دیده می‌شود.


با این حال جعفر سپهریان، رئیس آموزش و پرورش منطقه طارم سفلی، نیز به ایسنا گفت علت کبودی بدن این دانش‌آموز «حساسیت» زیاد است و «ماجرا حل شده و خانواده رضایت داده‌اند.»
در حالی که خبرنگار ایسنا موفق به تماس با خانواده این دانش‌آموز نشده، یکی از اهالی روستا کبودی روی تن این کودک را «مشکوک» دانسته و گفته است: «آثار کبودی مربوط به تنبیه مادرش است. مثلا هر وقت مهمان می‌آمده مادرش تنبیهش می‌کرده و نیشگونی می‌گرفته که نفس کودک در نمی‌آمده.»
در سال‌های اخیر بارها اخباری درباره خشونت و تجاوز جنسی از سوی معلمان علیه دانش‌آموزان و همچنین خشونت خانگی علیه کودکان در ایران منتشر شده است.