با هدف فشار بر جمهوری اسلامی؛ آمریکا یک شبکه قاچاق نفت ایران به چین را تحریم کرد/ واشنگتن در حال بررسی محدودکردن فروش نفت ایران به چین است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدفتر دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) جمعه ۱۳ اوت یک شبکه بین‌المللی قاچاق نفت ایران را تحریم کرد.

این تحریم مربوط به برنامه دولت جو بایدن برای جلوگیری از فروش نفت ایران به چین توسط قاچاقچیان بین‌المللی با هدف فشار بر جمهوری اسلامی برای بازگشت به مذاکرات اتمی است.

یکی از افراد تحریم شده محمود رشید آمور الحبسی دلال عمانی است که طبق گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا از عوامل اصلی هماهنگی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای قاچاق نفت ایران توسط نفتکش‌ها به بازارهای شرقی بوده است.

شرکت «نیمر اینترنشنال» که تحت مدیریت الحبسی بوده و زیرمجموعه این شرکت در کشور رومانی نیز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت. شرکت تجارت پتروشیمی «اوربیت» در عمان و شرکت کشتیرانی «برِیوری» در امارات و نفتکش «عمان پراید» که انتقال نفت ایران را انجام می‌داد و با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد نیز تحریم شده‌اند.

دو شهروند کوبایی به همراه یک شرکت نفتی این کشور نیز در رابطه با شبکه دلالان قاچاق‌کننده نفت ایران به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه شده‌اند.

منابع درآمدی حاصل از فروش نفت که این شبکه دلالی آن را به عهده داشت صرف تقویت منابع مالی سپاه قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، می‌شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت، ایالات متحده در حال بررسی محدود کردن فروش نفت ایران به چین است زیرا این احتمال می‌رود که تهران به مذاکرات هسته‎ای باز نگردد یا هر زمان که تصمیم به ادامه مذاکره بگیرد شرایط سخت‌تری در پیش گرفته شود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که نیروی‌های قدس سپاه از درآمد حاصل از فروش نفت ایران برای تأمین بودجه «فعالیت‌های بدخواهانه» خود استفاده کرده و از واسطه‌های خارجی برای لاپوشانی این فعالیت‌ها استفاده می‌کند.

بلینکن همچنین گفت: «ایالات متحده به افشا و ضربه زدن به آنهایی که از چنین اقداماتی حمایت می‌کنند ادامه خواهد داد.»