بحران افغانستان؛ چین آمریکا را به داشتن سیاست خارجی ‘خودخواهانه’ متهم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامچین از خروج آمریکا از افغانستان انتقاد کرده و واشنگتن را به داشتن اولویت های “خودخواهانه” در سیاست خارجی متهم کرده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه در یک نشست خبری گفت: “ایالات متحده می تواند به طور غیرمنتظره ای در کشوری مستقل مداخله نظامی انجام دهد و نیازی به پاسخگویی در مورد رنج مردم این کشور ندارد.”

وی افزود: “ایالات متحده می تواند خودسرانه سایر کشورها را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای سرکوب و علیه آنها زورگویی کند.”

کارشناسان می گویند خروج از افغانستان یک فرصت طلایی برای چین بوده است تا مردم آسیا را متقاعد کند که نمی توان به آمریکا اعتماد کرد.

در همین حال ، چین در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو از ایالات متحده، بریتانیا و دیگر کشورها خواسته است “در مورد نقض حقوق بشر توسط ارتش خود در افغانستان پاسخگو باشند”.

این در حالی است که یکی از سخنگویان طالبان اعلام کرد، معاون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر با سفیر چین در کابل دیدار کرد.

به گزارش اسپوتنیک، محمد نعیم، یکی از سخنگویان طالبان در توییتی نوشت: عبدالسلام حنفی، معاون رئیس دفتر سیاسی طالبان روز سه‌شنبه با وانگ یو، سفیر چین در کابل دیدار کرد. آنها درباره امنیت سفارتخانه چین و دیپلمات‌های چینی، اوضاع کنونی در افغانستان، روابط دوجانبه و کمک‌های بشردوستانه چین مذاکره کردند.

پس از آنکه طالبان هفته گذشته به سرعت کنترل کابل، پایتخت افغانستان را برعهده گرفت، اتباع خارجی و متحدان افغان درصدد تخلیه فوری این شهر برآمدند اما چین سفارت خود در کابل را همچنان باز نگه داشته است.