بحران سیاسی امنیتی در نیمه شب عراق / یورش نیروهای امنیتی عراقی به مقر کتائب حزب‌الله / «یک فرمانده ایرانی» در بین بازداشت شدگان است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ برخی خبرها حاکی است که نیروهای مبارزه با تروریسم (زیر نظر آمریکا) به همراه اطلاعات عراق بامداد جمعه به مقر کتائب حزب‌الله در منطقه الدوره بغداد حمله و ۱۳ نفر از اعضای کتائب را بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی عراق ساعتی قبل در شامگاه پنج‌شنبه (۲۵ ژوئن-۵ تیر) به مقر مرکزی گروه شبه‌نظامی “کتائب حزب‌الله” در بغداد یورش بردند و سه تن از رهبران این گروه را بازداشت کردند و تحویل نیروهای امریکایی دادند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام عراقی نوشته که یکی از سه رهبر بازداشت‌شده کتائب حزب‌الله، ایرانی بوده است.رویترز به نقل از یکی از مقامات دولتی عراق همچنین گزارش داد که یکی از فرمانده‌هان دستگیر شده ایرانی است. به گفته مقامات عراقی، حداقل ۲۰ پیکارجوی دیگر نیز در این حمله دستگیر شدند.به نوشته‌ی این خبرگزاری، نیروهای سرویس ضدتروریسم عراق در جریان این یورش، راکت‌های متعلق به “کتائب” را نیز مصادره کردند.

مقامات آمریکایی، کتائب حزب‌الله را به حمله راکتی علیه مواضع آمریکا در خاک عراق، متهم کرده‌اند.

به گزارش رویترز، این رویداد یکی از شدیدترین حمله‌هایی بود که طی سال‌های گذشته علیه یک گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران اتجام شده است. شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق دارای قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی بالایی هستند.

از سوی دیگر منابع خبری نزدیک به ایران در این رابطه نوشتند : آمریکائی ها با حمایت نیروهای نظامی عراق به حشدالشعبی حمله کردند

در ادامه گزارش این منابع خبری آمده است :نیروهای آمریکایی با ۴۰ زره‌پوش و با حمایت نیروهای ویژه عراق به مقر فرماندهی تیپ ۴۵ حشدالشعبی یورش بردند و تعدادی از اعضای حشد را بازداشت کردند.تمام گروه‌های مقاومت عراقی ۲۴ ساعت به تروریست‌هایی آمریکایی فرصت دادند تا اعضای حشدالشعبی را آزاد کنند.نیروهای نجبا عراق به سمت منطقه سبز بغداد حرکت کردند.

این گزارش هم چنین می افزاید : گروه مقاومت اصحاب الکهف نزدیک به مقتدا صدر به رزمندگان خود آماده باش کامل داد.گروه اصحاب الکهف هشدار داد اگر نیرو های دستگیر شده کتائب حزب الله آزاد نشوند، سفارت آمریکا را مورد هدف قرار خواهد داد. مقر نیرو ویژه توسط نیروهای ناشناس به تصرف درآمده که به نظر میرسد این اقدام در پاسخ به دستگیری فرماندهان الحشدالشعبی توسط آمریکا با کمک نیرو ویژه عراق است.

برخی دیگر از منابع خبری نزدیک به ایران نیز نوشتند : نیروهای ائتلاف ادعایی آمریکا در خاورمیانه با همکاری سرویس اطلاعاتی عراق بامداد جمعه به مقر «کتائب حزب‌الله» واقع در منطقه الدوره بغداد حمله و ۱۳ نفر از اعضای کتائب را بازداشت کردند. گفته می‌شود که ۱۳ فرد بازداشت شده به ستاد مشترک ارتش عراق تحویل داده شده‌اند.

برخی خبرها حاکی از آن است که نیروهای ائتلاف ادعایی آمریکا با ۴۰ ۳دستگاه خودروی زرهی به مقر فرماندهی تیپ ۴۵ الحشدالشعبی (گردانهای حزب الله عراق) یورش بردند و تعدادی از اعضای الحشد الشعبی را بازداشت کردند.

از سوی دیگر خبرگزاری ملی نینا با انتشار بیانیه سازمان مبارزه با تروریسم عراق نوشت که در عملیات شبانه در جنوب بغداد ، ۱۳ عنصر مسلح از سوی نیروهای این سازمان دستگیر شدند. در این بیانیه آمده است که نیروهای این سازمان، ۱۳ عنصر مسلح را در منطقه الدوره در جنوب بغداد دستگیر کردند. 

سازمان مبارزه با تروریسم یکی از یگان های مستقل در نیروهای مسلح عراق است که بعد از سقوط رژیم صدام در ۲۰۰۳ با کمک آمریکا شکل گرفت و نیروهای آن که به عنوان نیروهای زبده نظامی عراق شناخته می شوند، از حیث آموزش و تسلیحات و حتی حقوق ماهانه بیشترین دستمزدها را در بین نیروهای مسلح عراق دارند. 

برخی گزارشها مدعی آن هستند که دستور این حمله را «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر جدید عراق و در واکنش به اعتراضات کتائب حزب الله و سایر نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) صادر کرده است.

گفتنی است که کتائب حزب الله همواره در کانون تنشها میان واشنگتن و تهران بر سر حضور نظامی آمریکا در عراق قرار داشته است. آمریکا این شبه نظامیان شیعی را به حملات راکتی پی در پی به پایگاه‌های نظامی خود که محل استقرار نیروهای آمریکاست متهم کرده است؛ حملاتی که به گفته ائتلاف ادعایی آمریکا تاکنون با بمباران متقابل مواضع کتائب همراه بوده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اسفند ماه سال گذشته احمد الحمیداوی، دبیرکل گروه کتائب حزب‌الله عراق را در فهرست تروریستی این کشور قرار داد.

گروه کتائب حزب الله مورد حمایت ایران که در عراق و سوریه فعال است، در سال ۲۰۰۹ در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفت.

وزارت خارجه آمریکا سال گذشته اعلام کرد، گروه کتائب حزب‌الله در دی ماه ۱۳۹۸ در حمله راکتی به پایگاه نظامی «کی ۱» در کرکوک عراق یک کارمند قراردادی آمریکایی را کشت.

به دنبال این حمله، زنجیره‌ای از حوادث در عراق روی داد. ابتدا آمریکا در واکنش به این حمله، در هشتم دی پنج مقر نیروهای شبه‌نظامی شیعه در عراق و سوریه را مورد حمله قرار داد . در این حملات شماری از شبه نظامیان شیعه کتائب (گردان‌های) حزب‌الله کشته شدند.

سپس نیروهای حشد الشعبی مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند.

در ادامه ارتش آمریکا روز ۱۳ دی به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس را هدف حملات پهپادی قرار داد. در این حمله ابومهدی مهندس، فرمانده گروه کتائب حزب الله نیز کشته شد.

سپاه پاسداران هم بامداد ۱۸ دی در اعلامیه‌ای از حمله تلافی‌جویانه خود به دو پایگاه‌ عراقی که نیروهای نظامی ایالات متحده در آن حضور داشتند، خبر داد.