بحران شدید مالی در هواپیمایی هما؛ نامه مدیرعامل به پرسنل و بازنشستگان:بدهی هما به یورو کنترل و سیتا، بدهی سوخت، بدهی به شرکت فرودگاه‌ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخبرگزاری فارس نامه ای از علیرضا برخور، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، هما منتشر کرده که در آن به بحران شدید مالی این شرکت اشاره شده است.

به گزارش فارس، آقای برخور در این نامه که به خطاب به پرسنل و بازنشستگان هما است، “از مشکلات فراوانی” که در راستای پرداخت حقوق در دو ماه ابتدایی سال جدید پیش آمد، عذرخواهی کرده است.

در این نامه در فهرستی از “بدهی های شرکت هما” به سرآمدن موعد بازپرداخت وامی که در سال ۱۳۹۵ برای پرداخت حقوق کارکنان گرفته شده، سررسید زمان پرداخت وام‌های ارزی خرید هواپیماهای پس از توافق برجام، “بدهی هما به یورو کنترل و سیتا، بدهی سوخت، بدهی به شرکت فرودگاه‌ها” اشاره شده است.

در این نامه آمده که “کاهش پروازها به علت عدم وجود نقدینگی و درآمد جهت تهیه قطعات، کاهش مسافرت‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، تورم اقتصادی و غیره، همه این موارد موجب شده است هما در یک شرایط بسیار ویژه‌تری نسبت به قبل قرار گیرد.”

او در این نامه به پرسنل هما گفت که “کار کردن در این شرایط روحی، بسیار بسیار سخت است” و از آنها خواست تا “مدیرعامل را در یک انتخابات جمعی انتخاب” و به دولت معرفی کنند.

او همچنین خواهان بررسی آن شد که “بر سر اموال و دارایی‌های صندوق بازنشستگی” هما چه آمده است.

روز چهارشنبه ۱۲ خرداد وزیر راه و شهرسازی دستور داد سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران همکاری کنند و هما با استقراض از این دو سازمان و شرکت دولتی بخشی از حقوق معوق بازنشستگان را پرداخت کند.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما افزود که “چگونگی تامین حقوق این ماه و ماه گذشته در شان کارکنان هما نبوده است.”