بحران کرونا در ایران؛ هشدار نسبت به خطر ترکیب دو واریانت لاندا و دلتا/ جهانپور: وعده واردات واکسن فایزر «خالی‌بندی» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تنها در مردادماه بیش از ۱۴ هزار نفر به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی، با اشاره به مرگ ۳۰۰ نفر از کادر درمان و ضمن انتقاد از وضعیت واکسیناسیون، در توضیح آمار روزانه قربانیان کرونا در ایران گفت که بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا «بدون اخذ تست فوت می‌کنند و در آمارها آورده نمی‌شوند، به همین دلیل آمار رسمی با آمار بهشت زهرا متفاوت است».

محمدرضا ظفرقندی رییس کل سازمان نظام پزشکی، درباره نحوه مدیریت کرونا تاکید کرد: «آمارهای موجود، نشانگر عملکرد است و در شرایط خوبی قرار نداریم. آمار رسمی روزانه درحالی حدود ۶۰۰ فوتی است که خیلی از بیماران هم بدون اخذ تست فوت می‌کنند و در آمار نمی‌آیند؛ البته گواهی فوت آنها بر اساس شواهد کرونا از علائم بالینی با نام کووید۱۹ صادر می‌شود ولی چون تست اخذ نشده در آمار نمی‌آید ‌و به همین دلیل آمار رسمی با آمار بهشت زهرا متفاوت است».

وی ضمن اشاره به مرگ ۳٠٠ نفر از کادر درمان، با انتقاد از وضعیت واکسیناسیون، افزود: «اگر واکسیناسیون زودتر و وسیع‌تری تدارک می‌دیدیم امروز شرایط بهتری داشتیم. ما در زمینه واکسیناسیون زودهنگام و گسترده تأخیر داشتیم و در عین حال در اجرای پروتکل ها عزم ملی لازم عملیاتی نشد؛ بر اساس آمار وزارت بهداشت درصد رعایت پروتکل‌ها در کشور ما کمتر از ۴۰ درصد است».

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه درباره مهاجرات پزشکان نیز گفت: «میزان درخواست برای مهاجرت در این روزها افزایش یافته است و این هم به شرایط کاری، اجتماعی و اقتصادی بازمی‌گردد. ما در سازمان نظام پزشکی یک مرحله داریم که افراد برای ارائه درخواست یک گواهی مخصوص که از مراحل مهاجرت است به ما مراجعه می‌کنند و این درخواست‌ها رو به افزایش است. حدود ۳۰۰۰ درخواست در سال داریم که نشان دهنده میزان تمایل به مهاجرت است».

تهران همچنان قرمز

علیرضا زالی فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، تأکید کرد: با توجه به عبور سوش «لامبدا» از مرزهای آمریکای لاتین و مرکزی و مشاهده آن در کشور ایتالیا و فرانسه باید مراقبت کنیم تا این سوش وارد کشور نشود زیرا واریانت «لامبدا» متفاوت با سایر سوش ها است و واکسن گریزی و پاسخ به درمان های معمول را بیش از ۵۰ درصد نسبت به درمان متعارف و واکسن های موجود دارد و سرایت پذیری بسیار بالاتر و درگیری بالای نوجوانان، طولانی تر شدن دوران نقاهت و علائم اعصاب مرکزی، گوارشی و حس بویایی را به همراه دارد.

وی افزود: «کماکان شهر تهران قرمز است و در حال حاضر ۹۷۲۵ بیمار در استان تهران بستری هستند که از این تعداد ۲۵۰۰ بیمار در بخش مراقبت های ویژه قرار دارند». وی ادامه داد: «ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۲۴۴۲ بیمار جدید بستری شده اند که از این تعداد ۲۴۳ نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند».

واردات ٢۰ میلیون دوزی واکسن فایزر خالی بندی است

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، به اظهارات اخیر رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در خصوص واردات ۲۰ میلیون دوز واکسن فایزر و ۲۰ میلیون دوز واکسن جانسون اند جانسون واکنش نشان داد.

جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صفحه توییتر خود نوشت: «سهمیه ایران از محل ساز و کار کووکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کروناست که سفارش‌گذاری شده و ۲/۲ میلیون آن تحویل شده است، لذا اگر شنیدید ۲۰ میلیون دوز واکسنی خاص از کووکس قابل ارائه است، شما با یک خالی‌بندی مواجه شده‌اید، جدی نگیرید!»

این توییت جهانپور در واکنش به اظهارات ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو است که وعده داده بود ۲۰ میلیون دوز واکسن فایزر به کشور وارد کند. وی پیش‌تر گفته بود: «امکان واردات تا ۲۰ میلیون دوز واکسن فایزر بایون‌تک از طریق آلمان و ۲۰ میلیون دوز واکسن آمریکایی جانسون اند جانسون از بلژیک طی طرح کواکس برای ایران در نظر گرفته شده است».

ابراز نگرانی از خطر ترکیب دو واریانت لاندا و دلتا

علیجان تبرایی رئیس انجمن ویروس شناسی ایران با ابراز نگرانی از خطر ترکیب دو واریانت لاندا و دلتا بیان کرد: «طبق بررسی ها هنوز گزارشی از ویروس جهش یافته لاندا در کشور نشده اما این نگرانی وجود دارد که جهش های مختلف با هم ترکیب شوند و قدرت انتقال بالایی پیدا کنند که می تواند بسیار خطرناک باشد و مشکلات جدیدی را ایجاد کند».

وی ادامه داد: «طبق گزارش‌های رسیده، ویژگی اصلی این ویروس مقاومت در برابر واکسن است که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل این واریانت مهم‌تر شده است و قدرت انتقال بیشتری دارد».

وی افزود: «اگر روند واکسیناسیون سرعت بیشتری پیدا نکند، ممکن است با توجه به عفونت‌های تنفسی فصل پاییز و تلفیق آن با واریانت‌ها تحریک کنندگی بیشتری ایجاد شود. واکسیناسیون در واریانت دلتا باید به ۸۰ درصد برسد، که همین هم به زمان بیشتر نیاز دارد».