بحران کرونا در ایران: بدعهدی روس‌ها: به‌جای ۶۰ میلیون دوز، ۹۲۰ هزار دوز واکسن تحویل دادند/ رسیدن تعداد قربانیان به ۸۰۰نفر در روز

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت بهداشت ایران، روز جمعه ۲۲ مرداد، اعلام کرد که آمار روزانۀ قربانیان کرونا برای ششمین روز پیاپی از ۵۰۰ نفر فرا‌تر رفته است. همچنین به گفتۀ یکی از مقامات بهداشتی، میزان ورودی کودکان مبتلا به کرونا به بیمارستانها حداقل دو برابر شده است.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، با اشاره به خرید ۶٠ میلیون دوز واکسن از روسیه، در خصوص دلیل توقف واردات واکسن از این کشور توضیح داد: «مذاکرات و عقد قرارداد با روسیه انجام شد، قرار بود در ابتدا ۲ میلیون دوز واکسن به ما بدهند و پس‌ازآن ۶۰ میلیون واکسن را تأمین کنند اما؛ تنها ۹٢٠ هزار دوز از روسیه دریافتی داشتیم و کماکان در انتظار هستیم».

وی افزود: «برخی از افراد به دنبال عوض کردن جای بدهکار و بستانکار هستند، اگر بستانکاری هم وجود داشته مردم چشم‌انتظار واکسن هستند. برخی ادعا می‌کردند که می‌توانند از روسیه واکسن وارد کنند و قرارداد محقق نشده مهم‌ترین سند برای این افراد است».

وی تصریح کرد: «روسیه با مشکلاتی همچون کندی روند تولید، مسائل داخلی، مصرف بالا روبه‌رو شده و توان ارسال واکسن طی ماه‌های اخیر و آینده‌ پیش را ندارد. برخی از کشورها همانند ما برای خرید واکسن با روسیه قرارداد بسته‌اند اما کماکان در انتظار واکسن اسپوتنیک هستند. با توجه به روند ارسال کند روسیه ما از منابع دیگر همچون تولید داخلی و واردات از سایر کشورها استفاده می‌کنیم.»

وضعیت تهران همچنان قرمز است

علیرضا زالی فرماندۀ عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز جمعه ٢٢ مرداد، گفت: «براساس آخرین آمار در حال حاضر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران ۵۲ درصد است». وی اعلام کرد که در هفته آینده هم تهران در وضعیت قرمز خواهد بود

وی در مورد وضعیت کرونا در تهران گفت: «متاسفانه هم اکنون میزان مراجعان سرپایی در تهران بالای ۲۰ هزار نفر است و زمانی که به زیر ۲۰ هزار نفر تقلیل یابد و ۴۸ ساعت ادامه داشته باشد می توانیم انتظار داشته باشیم که سایر شاخصها نیز تغییر کند». او دربارۀ اظهارات جنجالی اخیر خود در مورد واردات واکسن نیز گفت: «سخنان منتشر شده در نشستی غیر خبری مطرح شده و فاقد شانیت خبری بوده است».

مرگ و میر می تواند به روزی ۸٠٠ نفر برسد

فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ایران، با تاکید بر لزوم منع تجمعات عزاداری به ویژه در فضای بسته، در نامه‌ای خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت، نوشته است که رعایت کامل پروتکل‌ها در فضاهای سربسته، نمی‌تواند مانع از شیوع بیشتر کرونا شود و در فضای باز نیز گونه دلتای کرونا به راحتی منتقل می‌شود و بر همین اساس باید در تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا بازنگری شود.

وی گفته است: «موارد مرگ گزارش شده در کشور که بر اساس مدل‌های پیش‌بینی موجود و با فرض ادامه روند فعلی (و نه بدتر شدن وضعیت در روزهای آینده که البته بسیار محتمل به نظر می‌رسد)، می‌تواند به حدود روزانه ۸۰۰ مورد در روز نیز برسد».