بحران کرونا در ایران: مرگ ۴۰۹ نفر در یک روز؛ کمبود سِرُم جدی است؛ کل واکسن‌های تولید داخلی به یک میلیون دوز هم نرسید!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر حالیکه تا کنون کمتر از ۳ میلیون نفر در ایران هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، وزارت بهداشت روز چهارشنبه ١٣ مرداد، از مرگ بیش از ۴۰۰ نفر دیگر در شبانه روز گذشته خبر داد.

فرماندۀ عملیات مقابله با کرونا در تهران نیز با اشاره به روند فزاینده و صعودی بیماری در خیز پنجم کرونا، اعلام کرد که در حال حاضر بیش از ۹۴٠٠ بیمار کرونایی در تهران بستری شده اند. این در حالیست که بر اساس اظهارات وزیر کشور، تعطیلی کامل کشور به مدت دو هفته، فعلاً منتفی است. در همین حال، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران امروز برای اولین بار در جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا حضور یافته است.

فشار مضاعف پیک پنجم بر کادر درمان

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران، روز چهارشنبه ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری در استان تهران، گفت: «در حال حاضر ۹۴۰۰ بیمار بستری داریم که حدود ۲۵۰۰ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و دیشب هم میزبان حدود ۲۰۰۰ بیمار جدید بودیم. کماکان میزان مراجعت سرپایی ما حدود ۲۰ هزار نفر است و تا زمانی که افولی در مراجعات سرپایی شکل نگیرد باید در روزهای آتی نیز شاهد همین الگو در تهران باشیم.»

زالی ادامه داد: « هنوز در تهران بالغ بر ۴۰۰۰ هزار نفر روزانه از ظرفیت بستری موقت استفاده می‌کنند.ما با بیمارانی مواجه هستیم که با ویروس دلتا مراجعه می‌کنند و بر اساس مطالعات ما اقامت این بیماران در بیمارستان نسبت به بیماران با ابتلا به سوش‌های قبلی ۲.۵ روز بیشتر است.

وی تأکید کرد: «با توجه به اینکه معمولا استان تهران مبدا بسیاری از تبادلات در کشور است، باید استراتژی متفاوتی برای افزایش واکسیناسیون در پایتخت اتخاذ شود. بدون کنترل بیماری کرونا در شهر و استان تهران، کنترل آن در کشور محقق نخواهد شد».

وی افزود: «ویروس دلتا برخلاف سوش‌های قبلی میزان سرایت بیشتری در فضای غیر مسقف دارد؛ در حالی که پیشتر تفاوت چشمگیری در میزان انتقال ویروس در فضای باز و مسقف وجود داشت، اما در مورد سوش دلتا حتی در فضای باز هم میزان سرایت پذیری ویروس بسیار بالا است و افراد پرخطر نباید در مجامع عمومی حاضر شوند؛ زیرا هیچ گارانتی برای عدم ابتلا وجود ندارد».

کمبود سرم جدی است؛ اختلال در تأمین اکسیژن

علیرضا زالی رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده است». وی افزود: «تا آنجایی که اطلاع دارم، همکاران سازمان غذا و دارو در یکی دو روز آینده با واردات سرم این مشکل را برطرف می کنند». وی با اشاره به اینکه روسای بیمارستان های ما از این موضوع گله مند هستند، گفت: «از سرم در کنار سایر مصارف، برای تزریق داروهای کرونایی هم استفاده می شود».

وی همچنین با اشاره به اینکه چند روزی در زمینه تامین اکسیژن اختلالاتی به وجود آمده، افزود: «برخی از بیمارستان های تهران اکسیژن ساز دارند، اما مصرف اکسیژن در بیماران کرونایی افزایش پیدا می کند و این موضوع بار زیادی از لحاظ تامین اکسیژن به بیمارستان ها تحمیل می شوند»

وی افزود: در حال حاضر ۱۱۸ بیمارستان در تهران میزبان بیماران کرونایی هستند و عملا در این زمینه مشارکت دارند، اما از این تعداد ۱۵ بیمارستان بیشترین بار کرونا را به دوش می کشند».

حمید سوری: سفرها باید ممنوع شود

حمید سوری رییس گروه واکنش سریع کووید۱۹ وزارت بهداشت، با اشاره به روند پیشروی کرونا در کشور و مراسمهای پیش رو در ایام ماه محرم، نسبت به هرگونه تجمع هشدار داد و گفت: «با ساده انگاری و عدم رعایت پروتکل‌ها قطعاً با وضعیت وخیمی بعد از مراسم محرم روبرو خواهیم بود که هزینه زیادی به کشور تحمیل می‌کند. صلاح نمی‌دانم مراسم عزاداری امسال به شکل عادی برگزار شود. به نظر نمی‌رسد الزاماً حضور فیزیکی افراد در مراسم مذهبی مثل سوگواری محرم اصل دینی باشد».

وی بیان کرد: «انتشار اپیدمی و واریانت دلتا در سطح کشور رو به گسترش است و الان بیشتر به سمت مبادی مرکزی کشور پیش می‌رود. پیش از آنکه در مورد قرنطینه که مداخله پرهزینه‌ای است صحبت کنیم، معتقدم کنترل مبادی شهرها و سفرها و سایر رخدادها مهم‌تر است‌ و سفرها باید ممنوع شود تا از انتشار ویروس جلوگیری شود. این در حالیست که وقتی به جاده‌ها نگاه می‌کنیم، می‌بینیم این مقررات به اجرا در نمی‌آید و سفرها کماکان ادامه دارد».

وی افزود: «رخداد طغیان‌های ناشی از اپیدمی عمدتاً از جنوب و جنوب شرقی کشور آغاز شد و از چابهار به سمت زابل و بالاتر حرکت کرد و با توجه به مراوداتی که بین سیستان و بلوچستان و استان گلستان وجود دارد، گلستان‌ هم به یکی از استان‌هایی تبدیل شد که وضعیت مناسبی ندارد»

بحران به آرامستان اصفهان نیز رسید

احمدرضا مرادی مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان از آماده باش همه کارکنان آرامستان های اصفهان خبر داد و گفت: «افزایش تعداد متوفیان باعث شده خادمان آرامستان در شرایطی بسیار سخت و دلهره آور در شیفت‌های اضافی و اضطراری نسبت به تغسیل، تکفین و تدفین متوفیان اقدام کنند، اما با ادامه این شرایط قطعا در آینده‌ای نزدیک با بحران جدی مواجه خواهیم شد».

وی افزود: «آنچه که در روزهای اخیر شاهد آن هستیم افزایش بی‌سابقه تعداد متوفیان ناشی از کرونا است که غم و مصیبت جانکاهی را برای خانواده‌های اصفهانی به دنبال داشته است. تدفین غریبانه و خداحافظی تلخ با متوفیان کرونایی و غم ناشی از آن، ممنوعیت برگزاری مجالس ترحیم و ده ها مشکل دیگر اتفاقاتی است که همه در سایه تلخ اپیدمی کرونا در حال رخ دادن است».

وی افزود: شرایط بحرانی اخیر نشان دهنده روزهایی غم بار و دردناکی است که شاید هیچگاه تصور آن را نمی کردیم. تمام کارکنان و خادمان آرامستان ها به حالت آماده‌باش درآمده اند و مسئولیت انجام آیین‌های خاکسپاری متوفیان را عهده‌دار هستند».

در حال حاضر ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.