بحران کرونا: پر کردن دوباره ویال‌های خالی واکسن کرونا؛ هزینه ۱۴۰ میلیون تومانی بستری شدن در خانه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام رکورد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در ایران در روز ششم اردیبهشت با ۴۹۶ نفر جان باخته‌ ثبت شد. وزارت بهداشت ایران همچنین در این ۲۴ ساعت، شناسایی ۳۷ هزار و ۱۸۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا را تأیید کرد که بیش از پنج هزار نفر در وضعیت وخیم هستند.

از آنجایی که وزارت بهداشت آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد، بسیاری معتقدند آمار واقعی ابتلا و مرگ به مراتب از آن چیزی که اعلام می‌شود بیشتر است.

کمبود سرم، هشدار سازمان غذا و دارو

یکی از داروخانه‌دارهای تهران به «تجارت نیوز» گفت: «با اینکه سرم آب نمک است اما در تولید این دارو هم مشکل داریم.» برخی نیز ادعا کرده‌اند که سرم جیره‌بندی شده و‌ ماهانه به هر داروخانه ۱۲ یا ۲۴ عدد سرم داده می‌شود.

رئیس انجمن‌ صنفی کارکنان داروخانه‌ها: قطع برق سبب کاهش تولید ⁧ سرم⁩ شده است. هادی ابوی علت کمبود سرم را ناشی از «بی‌تدبیری مسئولان» دانست.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو می‌گوید خط تولید یکی از شرکت‌های تولید سرم، به دلیل بازسازی خطوط تولیدش متوقف شده است.

سید حیدر محمدی در گفتگو با خبرگزاری «ایسنا» گفت در جلسه‌ای با سرم‌سازان قرار شد آنها ماهیانه یک میلیون سرم بیشتر از ظرفیت قبلی‌شان تولید کنند.

پیشتر، شقایق دهقان، بازیگر، در ویدئویی که بر روی صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد از کمبود سرم تزریقی خبر داد. خانم دهقان همچنین گفت برای بار سوم است که به ویروس‌ کرونا مبتلا می‌شود.

سازمان غذا و دارو ایران درباره پر کردن ویال‌های خالی واکسن کرونا به دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی سراسر کشور هشدار داد.

در این نامه گفته شده که گروه‌های «کلاهبردار» و «سودجو» ممکن است به دنبال پر کردن ویال های خالی واکسن «که به طور نامناسب دفع شده اند» باشند.

۱۴۰ میلیون تومان برای بستری شدن در خانه

در حالی که ظرفیت بیمارستان‌های سراسر کشور رو به تکمیل است، «تجارت نیوز» در‌ گزارشی هزینه‌های بستری در بیمارستان و یا خانه را برآورد کرده است.

در این گزارش آمده است که برخی از بیمارستان‌ها، بیماران را با شبی ۵ میلیون تومان در خانه بستری می‌کنند. «تجارت نیوز» نوشته که برخی از شرکت‌ها خدمات نگهداری از بیمار مبتلا به کرونا در خانه ارائه می‌دهند.

هزینه دارو با بیمار است اما در این گزارش اشاره شده که شرکت‌ها، داروهایی که برای تهیه آنها باید ساعتها در صف ایستاد را نیز برای بیمار تهیه می‌کنند.

«تجارت نیوز»، هزینه بستری شدن در خانه برای ۱۰ شب بستری، پرستار شبانه‌روزی، تهیه دارو، دستگاه اکسیژن‌ساز، و ویزیت سه پزشک متخصص را حدود ۱۴۰ میلیون تومان تخمین زده است.