بحران یمن و تاثیر نقش مخرب و ویرانگر بازیگران خارجی در معادلات پیرامونی آن / یادداشت

✍️ نعمت الله قطب الدین ؛ تحلیلگر سیاسی و بین الملل اهل تاجیکستان

یمن یکی از قدیمترین کشورهای خاورمیانه به شمار رفته، و دارای موقعیت جغرافیایی استراتژیک بوده، در جنوب غربی آسیا واقع شده است. این سرزمین که در گذشته رومی ها آن را به نامی العربیه السعیده یعنی سرزمینی با سعادت Arabia Felix ذکر می کردند، امروز شاهد یکی از فجیع‌ترین بحران انسانی در دنیا است.

یمن از کلمه یمن گرفته شده و معنی فراوانی و برکت را دارد. این کشور متاسفانه در زمان معاصر دائم در حالت جنگ و کشمکش‌های داخلی به سر برده، امروز وضعیت بسیار سختی را از سر می گذراند. در سال‌ ۲۰۱۱ که به بهار عربی مشهور است، مردم یمن بر علیه علی عبد الله صالح قیام کرده، او را مجبور به استعفا کردند. علی عبد الله صالح که به مدت سی سال در قدرت بود، از خود یک کشوری فقیر و عقب مانده به میراث گذاشت.

علی عبدالله صالح به عهد شکنی و فریب و نیرنگ مشهور است. او در یکی از واخوری های خود با سفیر انگلیسی راهبری خود را رقص در رأس مار های افعی تشبیه کرده است.

صالح در پی ترور و کشتن دو رهبر قبل از خود به قدرت رسیده بود. در اول او با یک نقشه پیچیده ابراهیم حمیدی رهبر فقید یمنی ها را که بسیار محبوب بود با اشتراک معاونش احمد الغشمی کشت و بعد از مدتی از رهبر بعدی یعنی احمد الغشمی را هم به قتل رسانده و خود به رهبری یمن رسید.

ابراهیم حمیدی می خواست یمن در منطقه خاورمیانه نفوذ و جایگاه خود را داشته باشد و خیلی با فساد در یمن مبارزه بورزد. سعودی‌ها او را یک تهدید برای منافع خود می دیدند و با همدستی غشمی و صالح از او خلاص شدند.

او بعد از استعفای خود از قدرت باز به دخالت در امور داخلی یمن و به سوی شریکان جدید خود در قدرت یعنی حوثی‌ها که با آن ها در گذشته جنگیده بود رفت.

حوثی‌های یمن یک گروهی مسلح یمنی هستند، که از مذهب زیدی پیروی می کنند. بعد از انقلاب اسلامی ایران آخوندهای حاکم بر ایران نقشهٔ صادر کردن انقلاب را طرح ریزی کردند، و یمن هم از این قاعده مستثنی نبود.

در سال‌های هشتاد و نود عصر گذشته ، ایران به برنامه‌های خود در قبال نشر مذهبی تشیع اثنی عشری در یمن کار را آغاز کرد و با آوردن طلاب یمنی به قم و دمشق و بیروت و فرستادن دعوت گرانی به یمن دست به کار شد.

بعد از قیام مردمی یمن فرصتی طلایی برای راه‌اندازی یک نسخه از حزب الله لبنان در یمن فرا رسید، کمک همه جانبه مالی و نظامی و فرستادن مبالغ هنگفتی از مال مردم ایران به حوثی‌های یمن این گروه را قادر به برآمدن از دامنه‌های کوههای استان صعده نموده، به زور سلاح به اشغال شهرهای بزرگی یمن شروع کرد.

سالی ۲۰۱۴ این گروه به همکاری با نیروهای نظامی علی عبدالله صالح توانست صنعاء پایتختی یمن را به کنترل خود درآورد. حوثی‌های گر چه در عقیده از اثنی عشری های ایران در حال اختلاف و حتی تکفیر یکدیگر هستند، اما در عمل هدف مشترک دارند، این هم آزادی کعبه از دستی وهابی های سعودی است، که آنها ادعا دارند. در زمانی که شبه نظامیان حوثی‌های شمالی یمن را اشغال کردند، رئیس جمهوری یمن عبد ربه منصور هادی در سال ۲۰۱۵ از سعودی کمکی نظامی در خواست کرد تا این کشور در یمن برای برقراری دولت و راندن حوثی‌ها از شهری صنعاء دخالتی نظامی کند.

سعودی ها، که این همه را در مرزهای شمالی خود شاهد بودند، بازی ایران را برای به دست گرفتنی گذرگاه‌ مهیمی آبی باب المندب که روزانه نزدیک به سه تا چهار میلیون نفت می گذرد خوب فهمیده دست به کار شدند. سعودی های با اشتراک ده کشوری عربی برای از بین بردن حوثی‌ها و باز گرداندن دولت قانونی یمن به قدرت یک ائتلافی نظامی به راهبری سعودی تشکیل داده، ۲۵ مارس ۲۰۱۵ به یمن هجوم نظامی انجام دادند، که در نتیجه این جنگ دو قدرتمند منطقه ، مردم یمن در بدترین شرایط قرار دارند.

ایران که دعوای رهبری جهان اسلام را دارد، می خواهد مذهب تشیع را در سراسر جهان اسلام نشر کند. آخوندهای ایران تمامی منابع مالی ملت شریف ایران را در اختیار چنین گروه‌های تروریستی گذاشته، برای رسیدن به هدفی خود به چیزی و کسی رحم نمی کند. چون جنگ در یمن شدت گرفته و اکنون همه چیز در اختیار حوثی‌ها بوده ، اختلافات میان نیروهای صالح و شبه نظامیان حوثی بالا گرفت و علی عبد الله صالح إعلان کرد از شراکت با حوثی ها دست کشیده است.

حوثی ها که رهبرشان در گذشته بدر الدین حسین الحوثی به دستی ارتش یمن که فرمانده آن صالح بود کشته شده، بود در پی انتقام خون بدر الدین ، علی عبدالله صالح را به شکل وحشیانه‌ای به قتل رساندند. این عاقبت کسی بود که نخواست ملتش آزادی داشته باشد و هر نیرنگی را به کار برد، تا یمنی‌ها به دموکراسی و آزادی نرسند.

سعودی ها هم در نوبت خود از آخوندهای ایران عقب نمانده، زیاده از شش سال می شود که یمن را از زمین و هوا و بحر محاصره کرده، سبب گرسنگی و بحران انسانی از همه بدترین در جهان شدند.

زیاده از ۳۰ ملیون اهالی یمن در فقر ناداری و آثار جنگ داخلی و دخالت این دو کشور را دارند در زندگی و عیش خود به خوبی احساس می کنند. جنگ یمن جان بیش از ۲۳۳ هزار نفر را گرفته، و زیاده از ۸۰ هزار نفر مجروح شدند، بیمار خانه ها و مدرسه ها و تمامی زیر ساخت‌های این کشورا به خرابه زار تبدیل داده است.

طبق گزارش سازمان ملل ۴ میلیون یمنی مجبور به ترک خانه های خود شدند.در یمن نزدیک ۲۰ میلیون آدم نیاز به کمک دارد و از کمک‌های بشری زندگی خود را می گذرانند. تعداد مجروحان و اسرای جنگی رو به افزایش دارد. وکیل دبیر کل سازمان ملل آید به کمک‌های بشری مارک لوکوک که بعد از بازدید از یمن در نشست خبری خود اعلام کرد : من با پدران و مادران و تمامی اقشار جامعه واخوردم و به حرفهای آنها گوش دادم همه مردم یمن خواهان آتش بس و ختمی جنگ هستند.

زیاده از هشتاد درصد یمنی ها به واسطه کمک‌های حقوق بشری عمر به سر می برند. مادران در بیمارستان ها شاهد جان دادن فرزندان خود از گرسنگی هستند. و گرسنگی تمامی مناطق یمن را فرا گرفته است. این بدترین شرایط انسانی در عصر ۲۱ است. هر روز در یمن ۸ کودک وفات می کند،استفاده از کودکان در جنگ یکی از مهمترین چالش‌هایی است که در یمن مردم عادی به رو به رو هستند.

کودکان و نوجوانان یمنی به جای این که مدرسه و دانشگاه بروند در آتش جنگ داخلی آن قربان می شوند. ما شاهد آن هستیم که جهالت و تاریکی و محلگرایی تا چی اندازه انسان را بی رحم و شفقت را از فطرت انسان دور می کند.

با بسیار شدن بازیگران خارجی و دخالت های مخرب ایران ، امارات و سعودی یمنی‌ها می خواهد خود قدرت را در دست بگیرند. حوثی ها از یک سو نیروهای رئیس جمهوری یمن عبد ربه منصور هادی و طرفداران حزب اسلامگرایان اصلاح از سوی دیگر به هر راه می خواهند به قدرت برسند.

تنش‌ها میان کشورهای حاشیه خلیج فارس با قطر هم در وضع سیاسی یمن تاثیر خود را رسانده است. گروهایی که متهم به همکاری با قطر هستند، اکنون از سوی دولت امارات متحده عربی تحت فشار قرار گرفتند. امارات امروز در یمن زندانهای مخفی بنیاد نموده، در مناطقی که شبه نظامیان وابسته به ائتلاف عربی در کنترل دارند، مردم یمن را به خاطر فکر و اندیشه تحت تعذیب قرار داده، آن هم در کشوری که به خاطر آزادی از دست شبه‌ نظامیان حوثی از امارات متحده عربی دعوت شده است.

سعودی های امروز به جای آزادی صنعاء از دستی حوثی های وابسته به ایران دست به اعمالی می زند که ضد منافع ملی یمن است. بعد از شش سال از نبردهای خونین بین طرفین کسی نتوانست دیگری را مغلوب کند. حوثی های با استفاده از پهپادهای ساخت ایران و موشکهای دور برد چندین بار عمق سعودی را هدف قرار دادند.

سالی ۲۰۲۰ بزرگترین مجمع نفت سعودی در شهرهای خمیس و بقیق مورد حمله گسترده موشکی و پهپادی از سوی حوثی‌ها قرار گرفت که نصف صادرات نفت سعودی را متوقف کرد. در جواب سعودی ها با استفاده از نیروهای هوایی خود مواضع حوثی ها را در خاک یمن بمباران کردند.

مردم بی دفاع یمن که دیگر به سبب اعمال ائتلاف عربی دوست را از دشمن نمی‌تواند تشخیص بدهد قربانی این درگیری ها در منطقه خود میان آخوندهای جاهل با سعودی هستند. اما در این میان پادشاهی سعودی که خود را رهبر مسلمانان جهان می داند، اجازه نمی دهد، که محاصره یمن شکسته شود و کمک‌های جهانی به همه مناطق یمن رسند.

سعودی های جنایتکار مثل آخوند های ایران در وجودشان چیزی به نامی رحم شفقت و انسانیت نیست. آنها از سلاح محاصره همه جانبه می خواهند دشمنی خود را به زانو در آودند.

حوثی‌ها که از پیروانیعلی خامنه ای هستند فقط، به هر قیمتی باشد هم از جنگ دست نمی کشند. این است مذهب گرایی و پیروی از ایدئولوژی دینی.

تمامی جهان خواهان خاتمه جنگ هستند، اما سعودی و امارات متحده عربی و ایران حالا به آن چه می خواستند نرسیدند. آنها می خواهند یمن دائم در حال جنگ و کشمکش‌های داخلی خود فرو برود تا آن ها سیاست های اقتصادی خود را پیاده کنند.

ما هر روز شاهد آن هستیم که به خاطر نرسیدن اکسیژن در بیمارستان ها استانی تعز یمن که در محاصره است، بیماران جان خود را از دست می دهند. کودکان و نوجوانان از گرسنگی اذیت می کشند، دختران در سن نورسی خود به خاطری اندکی مال به ازدواج داده می شوند. مدرسه ها بمباران می شوند، فرودگاه‌ها نمی توانند عمل کنند چون یمن در محاصره است.کم بودن مواد غذایی و نرسیدن کمک‌های بشردوستانه به همه مناطق یمن وضعیت موجود را هم بدتر می کند.

طرف های درگیر یکدیگر را مقصر می دانند، غافل از آن که این وطن خود آنها است که دارد در آتش اختلافات مذهبی و قدرت‌های منطقه ای می سوزد.

بنادر از فعالیت باز مانده اند چون کسی اجازه ندارد و لو مواد خوراکی برای یمنی ها ارسال کند. صد ها مراسم عروسی را بمباران کردند. اتوبوس های حامل مکتب بچه گان را هدف قرار داده اند. سعودی‌ها با امارات متحده عربی مرتکب فجیع ترین جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت شده، تمامی خسارات ناشی از جنگی یمن بر دوش آنها است.

حاکمان شیطان پرست ایران که از نان و سفره ایرانی ها مبالغ میلیاردی را صرفی جنگ های منطقه‌ای و نمایش قدرت می کنند، روزی فرا می رسد که شما به سزای اعمالی خود می رسید. بحران انسانی در یمن آن قدر هولناک است که در وصف نمی گنجد.

به امید خاتمه جنگ یمن

✍️ دیدگاه شما 🙏