بحرین خواهان ادامه فشار بر ایران شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامعبداللطیف بن راشد زیانی، وزیر امور خارجه بحرین خواستار ادامه فشار جامعه بین المللی بر ایران برای وادار کردن آن به تغییر رفتار شده است.

آقای زیانی که سه شنبه در نشست دو جانبه گفت و گوهای استراتژیک ایالات متحده و بحرین صحبت می کرد، با اشاره به برنامه های موشکی و هسته ای ایران و متهم کردن این کشور به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه، گفت: ”امروزه ایران بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ معاصر امنیت منطقه ای را به چالش کشیده است. ”

او که به صورت ویدیویی در این نشست شرکت کرده بود، ابراز امیدواری کرد روابط دوجانبه منامه و واشنگتن، برخورداری بحرین و دیگر کشورهای منطقه را از توانایی حفاظت از خود در برابر تهدیدهای ایران تضمین کند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده هم در این نشست از نقش بحرین در کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران و محروم کردن حکومت این کشور از ده ها میلیارد دلار قدردانی کرد.

به گفته آقای پومپئو، ”رژیم ایران بزرگ ترین خطر ” برای امنیت در خلیج فارس است.

آقای پومپئو گفت: ”ما (آمریکا و بحرین) ماهیت خشن رژیم انقلابی ایران را می شناسیم، و درک می کنیم که وقتی صحبت از مقابله با تهران و بسیاری از موضوعات مهم دیگر می شود، اسرائیل یک شریک کلیدی است و نه یک مشکل. ”

آقای پومپئو پیش از این در ۱۸ نوامبر، ۲۸ آبان، به بیت المقدس سفر کرده بود تا در نشست سه جانبه آمریکا، اسراییل و بحرین شرکت کند.

همزمان با نشست مجازی مایک پومپئو با همتای بحرینی اش، جرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ به قطر و عربستان سعودی سفر کرده است.

فشار حداکثری بر ایران از موضوع های اصلی مورد بحث در سفر خاورمیانه ای آقای کوشنر است.