بحرین: قصد آقای خامنه‌ای برافروختن آتش تنش‌ها در منطقه است

وزارت خارجه بحرین با احضار نمایندگی ایران در بحرین، به اظهارات تازه آقای خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعتراض کرده و با ذکر این‌که قصد وی از این اظهارات «برافروختن آتش تنش‌ها در منطقه» است، تهران را متهم کرد که در امور داخلی بحرین «مداخله» می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه بحرین روز شنبه هفتم آذر، حمید شفیع‌زاده، کاردار ایران در منامه را فراخوانده و نسبت به آنچه «مداخله آشکار» ایران در امور داخلی بحرین نامید به او اعتراض کرد.
این اعتراض پس از آن بیان می‌شود که آقای خامنه‌ای روز چهارشنبه چهارم آذر در دیدار با فرماندهان بسیج، هیات حاکمه سنی‌مذهب بحرین را متهم کرد که به عنوان «یک اقلیت ظالمِ صاحب قدرت» به «فشار و اهانت به مردم بحرین و تحقیر آنها» مشغولند.
به گزارش وب‌سایت رسمی آقای خامنه‌ای وی در این دیدار هم‌چنین گفت که «کار این اقلیت ظالم به جایی رسیده‌است که به مقدسات و عزاداری محرم مردم بحرین توهین می‌کند.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبداله عبداللطیف عبداله، معاون وزیر خارجه بحرین، در واکنش به این اظهارات، گفته‌است که اظهارات آقای خامنه‌ای «حاوی تحریک آشکار و نشان‌دهنده قصد روشن او برای دامن زدن به اختلافات و برافروختن آتش تنش‌ها در منطقه است.»
بحرین تاکنون بارها حکومت ایران را متهم به مداخله در امور داخلی خود کرده و در همین رابطه ماه گذشته نیز در اعتراض به سخنان آقای خامنه‌ای سفیر خود را از تهران فراخواند و از نمایندگی ایران نیز خواست بحرین را ترک کنند.
روابط بحرین و ایران از سال ۲۰۱۱ که تظاهرات ضد دولتی در منامه، پایتخت بحرین، بیشتر از سوی شیعیان آغاز شد، رو به تیرگی گذاشت و بعد از آن، بحرین بارها نیروی قدس سپاه پاسداران را به آموزش و تجهیز «تروریست‌ها» برای عملیات در این کشور متهم کرده است.
در این ارتباط، به تازگی دادگاهی در بحرین ۱۲ تن از شیعیان این کشور را به اتهام «تشکیل گروهی تروریستی» و «حمله به پلیس با مواد منفجره» به حبس ابد و خلع تابعیت محکوم کرد.
پیش از این در ۱۴ آبان هم پنج شیعه بحرینی به اتهام جاسوسی برای ایران، به خلع شهروندی و زندان ابد محکوم شده بودند.
منبع : رادیو کوچه