بخت ترامپ برای پیروزی در کالج الکترال و بقا در کاخ سفید چه قدر است؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهار سال پیش با پیروزی در کالج الکترال و در حالیکه در مجموع رای کمتری از هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات خود کسب کرده بود راهی کاخ سفید شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده این روزها که نظرسنجی ها از پیروزی جو بایدن، رقیب او در انتخابات پیش رو حکایت دارد بارها وضعیت چهار سال پیش را یادآوری کرده است. هیلاری کلینتون در تابستان سال ۲۰۱۶ نیز مانند جو بایدن در نظرسنجیها پیش افتاده بود. با این حال دونالد ترامپ برای تکرار آنچه چهار سال پیش روی داد با شرایط دشوارتری روبرو است.

عوامل پیش بینی ناپذیر زیادی بر کارزار انتخاباتی امسال تاثیر گذاشته است. مهمترین عامل شیوع ویروس کرونا است که همزمان با رقابتهای مقدماتی دموکراتها در آمریکا شیوع یافت و دوره کارزار انتخاباتی را به کل تحت تاثیر قرار داده است.تاکنون بیش از ۱۷۰ هزار نفر در ایالات متحده بر اثر ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» جان خود را از دست داده اند. اقتصاد آمریکا که تا پیش از شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در دوره رونق و شکوفایی به سر میبرد اکنون رکورد و بیکاری گسترده را تجربه میکند.

از سوی دیگر اعتراضها علیه نژادپرستی و خشونت پلیس در ایالات متحده نیز یکی از عواملی است که میتواند بر نتیجه رای گیری روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) تاثیر بگذارد. دونالد ترامپ و به طور کلی جمهوریخواهان نه تنها این بحرانها در حوزه های بهداشت و سلامت واقتصاد را پیش بینی نمیکردند بلکه حالا یکی از عواملی را که مانند برگ برنده بر روی آن در جریان کارزار انتخاباتی حساب میکردند از دست داده اند.

کارزار دونالد ترامپ بر روی اشتباهات ناخواسته جو بایدن در جریان کارزار انتخاباتی که به ارتکاب چنین اشتباهاتی مشهور است حساب میکرد. شیوع ویروس جدید کرونا اما باعث شد که جو بایدن تقریبا هیچ وقت از خانه اش خارج نشود. کارزار مجازی بایدن در عمل امکان اشتباهات ناخواسته او را به حداقل رسانده است.

نقشه کالج الکترال چه نشان میدهد؟

اکثر تحلیلگران بر این باور هستند که دونالد ترامپ مانند چهار سال پیش امکان پیروزی در آرای عمومی را ندارد. آرای ایالت های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا و نیویورک که دموکراتها طی دهه های اخیر همواره در آنها پیروز شده اند در عمل باعث خواهد شد که بایدن چند میلیون رای بیشتر از ترامپ کسب کند.از سوی دیگر دونالد ترامپ در حالیکه کمتر از سه ماه به رای گیری باقی مانده است محبوبیت زیادی در نظرسنجی ها ندارد.

هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ نزدیک به سه میلیون رای بیشتر از دونالد ترامپ کسب کرد اما در نهایت این نامزد جمهوریخواهان بود که با ۳۰۴ رای الکترال در برابر ۲۲۷ رای الکترال برای هیلاری کلینتون به کاخ سفید راه یافت.

روسای جمهور آمریکا براساس آرای هر ایالت در کالج الکترال انتخاب میشوند. هرنامزدی که بیشترین رای را در یک ایالت به دست بیاورد تمام آرای الکترال آن ایالت را کسب میکند.

هفته نامه «اکونومیست» که روزانه پیش بینی خود از نتیجه آرای کالج الکترال را به روزرسانی میکند نشان میدهد که بخت پیروزی جو بایدن هم اکنون ۸۸ درصد است و دونالد ترامپ تنها ۱۲ درصد شانس برد دارد. بنا به پیش بینی «اکونومیست» جو بایدن ۳۴۳ رای و دونالد ترامپ ۱۹۵ رای در کالج الکترال کسب خواهند کرد.حد نصاب لازم برای راهیابی به کاخ سفید کسب ۲۷۰ رای در کالج الکترال است.

رقابت ترامپ با بایدن و کلینتون بر اساس نظرسنجی‌ها چقدر به هم شبیه است؟

با اینحال باید در نظر داشت که همچنان بیش از دو ماه به روز رای گیری باقی مانده است و جمهوریخواهان امیدوارند که احیای اقتصاد، انتشار آمارهایی از کاهش بیکاری و کشف احتمالی واکسن بیماری «کووید ۱۹» بتواند به کمک آنها بیاید.

احتمال عملکرد ضعیف بایدن در ادامه کارزار انتخاباتی به ویژه در جریان سه مناظره با دونالد ترامپ نیز یکی دیگر از عواملی است که جمهوریخواهان هنوز به آن امید دارند.

آلن لیکتمن که از سال ۱۹۸۴ تاکنون نتیجه هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به درستی پیش بینی کرده است نسبت به برگشتن ورق به نفع جمهوریخواهان محتاطانه سخن میگوید.او بر این باور است که بهبود شرایط اقتصادی در نهایت چندان تعیین کننده نخواهد بود.به گفته آلن لیکتمن تاثیر رکود اقتصادی و رشد منفی اقتصادی به راحتی از بین نخواهد رفت.

ترامپ یا بایدن؛ پیشگویان درباره نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه میگویند؟

دیوید بارکر، استاد علوم سیاسی معتقد است که اگر ترامپ در یکی از ایالتهای ویسکانسین،میشیگان،کارولینای شمالی،پنسیلوانیا،فلوریدا و اوهایو شکست بخورد همچنان میتواند بار دیگر به کاخ سفید راه یابد اما اگر در دو ایالت کلیدی شکست بخورد امکان رسیدن به ۲۷۰ رای در کالج الکترال را نخواهد داشت.