بدیع صفاجو شهروند بهایی از ادامه تحصیل محروم شد.

 

نگام ، حقوق بشر _ بدیع صفاجو دانشجوی ترم هفت مهندسی شیمی دانشکاه آزاد واحد علون تحقیقات در حال که برای امتحان پایان ترم سر جلسه حاضر شده بود از سوی مسئولان دانشگاه احضار و به او اعلام شد به دلایل عقیدتی و باور به دیانت بهایی امکان ادامه تحصیل را ندارد.

 

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران ، یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهایی گفت: “بدیع صفاجو دانشجوی بهایی ساکن کرج که در سال ۹۴ جزو معدود دانشجویان بهایی بود که امکان ورود به دانشگاه را یافته بود، روز چهارشنبه در حالی که سر جلسه امتحان پایان ترم حاضر شده بود او را از سر جلسه بلند کرده و به او گفتند که از دانشگاه اخراج است. طی صحبت‌هایی که با رئیس بخش مربوطه داشته متوجه شد که به علت بهایی بودن اخراج شده است. معدل او ١٩.٧٠ بوده و ترم آینده فارغ التحصیل می‌شد”.
همچنین بنا به گزارش کمپین نه به آزار و زندان شهروندان بهایی بدیع صفاجو در سال ۲۰۱۵ هم علی رغم کسب رتبه ۱۹۰۰ کنکور ریاضی و فیزیک در پی مراجعه به سایت سازمان سنجش با اعلام نقص در پرونده روبرو شده و از انتخاب رشته و تحصیل در دانشگاه سراسری محروم گردیده بوده است.

شهروندان بهایی در ایران از تحصیلات دانشگاهی محروم هستند و بر اساس اطلاعات مندرج و گزینه های موجود در فرم درخواست کنکور تنها افرادی امکان تحصیلات دانشگاهی در ایران را دارند که در فرم مذکور اعلام پایبندی به یکی از ادیان رسمی کشور را بکنند، بهاییان اکثرا بدلیل عدم اعلام وابستگی به دین دیگر در این فرم از انتخاب رشته و تحصیل محروم می‌شوند و معدودی از آنها هم که از این سد میگذرند در طول دوران تحصل و حتی در ترم های پایانی با اعلام مسئولان دانشگاه از تحصیل آنها ممانعت به عمل می آید.