برآورد خسارات وارده به فرانسه در جریان تظاهرات جلیقه زردها

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبرونو لو ماری وزیر دارایی فرانسه از ارائه یک طرح عمل شامل کمک مالی به اصناف و شهرهای آسیب دیده در جریان تظاهرات جلیقه زردها خبر داد.

 

برونو لو ماری وزیر دارایی فرانسه از ارائه یک طرح عمل شامل کمک مالی به اصناف و شهرهای آسیب دیده در جریان تظاهرات جلیقه زردها خبر داد.

لو ماری ضمن محکوم ساختن حوادث خشونت بار در جریان این تظاهرات، از تهیه یک طرح عمل جهت ارائه کمک مالی به اصناف و شهرهایی که در جریان این تظاهرات خسارت دیده اند خبر داده و اعلام کرد که این طرح ظرف ۲ الی ۳ روز به ادوارد فیلیپ نخست وزیر این کشور ارائه خواهد شد.

وی ضمن تاکید به اینکه میخواهند این طرح عمل را ظرف مدت کوتاهی به مورد اجرا دربیاورند، گفت که خسارت وارده به اصناف ۲۰ الی ۴۰ درصد و خسارت وارده به آندسته از اصنافی که در روز برگزاری تظاهرات مجبور به بستن مغازه های خود شدند نیز ۶۰ درصد برآورد شده است.

به گفته وزیر دارایی فرانسه، تعداد کسانی که به علت این تظاهرات بیکار شدند ۷۲ هزار و ۶۷۵ اعلام شده که این رقم هزینه ای بالغ بر ۳۸ میلیون یورو برای دولت به همراه داشته است.

لو ماری همچنین اعلام کرد که خسارت وارده به مغازه ها، رستوران ها و مراکز خرید دو میلیارد یورو برآورد شده و بخش مواد غذایی نیز با ۱۳ میلیارد یورو ضرر مواجه شده است.

به علت حوادث خشونت بار در این کشور به ۶ هزار خودرو، محل کار و خانه نیز خسارتی بالغ بر ۱۰۰-۲۰۰ میلیون یورو وارد شده است.

این تظاهرات باعث کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی پروازهای بین المللی از پاریس در ماه دسامبر شده و میزان رزرواسیون بلیط پروازهای پاریس در سه ماه اول سال ۲۰۱۹ نیز با ۶.۸ درصد کاهش مواجه شده است.

تظاهراتی که در تاریخ ۱۷ دسامبر در واکنش به قیمت سوخت آغاز و سپس به تجمعات ضد امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه تبدیل شد، خشونت بارترین تظاهرات طی سالهای اخیر در این کشور به شمار میرود.

در جریان این تظاهرات ها ۱۱ تن جان باخته بیش از ۲ هزار نفر مجروح شده، ۶ هزار نفر نیز بازداشت شدند، که هزار و ۷۹۶ تن از این تعداد به مجازات زندان محکوم شدند.