برخورد ‘شی ناشناس’ با زیردریایی آمریکا در دریای جنوبی چین؛ مجروح‌شدن ۱۵ ملوان آمریکایی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام در پی برخورد یک زیردریایی اتمی آمریکا با یک “شی ناشناس” در آب های دریای جنوبی چین پانزده ملوان آمریکایی جراحات سطحی برداشته اند.

مقام های آمریکایی گفتند این زیردریایی به نام “یواس‌اس کانتیکات” روز شنبه با یک شی برخورد کرد.

این حادثه درحالی روی می دهد که تنش ها بر سر ورود جنگنده های چینی به منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان بالا گرفته است.

مقام های آمریکایی گفتند هنوز علت برخورد زیردریایی به یک شی ناشناس را نمی دانند.

یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا گفت که این زیردریایی اکنون به سوی جزیره گوام در غرب اقیانوس آرام که جزو سرزمین آمریکاست در حرکت است.

این سخنگو در بیانیه ای گفت: “نیروگاه هسته ای پیشران یو اس اس کانتیکات تحت تاثیر قرار نگرفته و کاملا فعال است. بررسی در مورد خسارات وارده به باقی زیردریایی در جریان است. ارتش آمریکا درخواست کمک نکرده است.”

تنش بر سر دریای جنوبی چین، محل حادثه، به شدت بالاست. چین مدعی مالکیت بخش اعظم این دریاست اما کشورهای اطراف و آمریکا این ادعا را قبول ندارند.

فیلیپین، برونئی، مالزی، تایوان و ویتنام جملگی برای چند دهه ادعای مالکیت چین بر تقریبا کل این دریا را به چالش کشیده اند، اما تنش در سال های اخیر به تدریج درحال افزایش بوده است.

آمریکا در این کشمکش سرزمینی از بسیاری از این کشورها حمایت کرده است.

این حادثه چند هفته بعد از آن روی می دهد که آمریکا، بریتانیا و استرالیا یک توافق امنیتی مهم امضا کردند که تلاشی برای مقابله با افزایش قدرت نظامی چین تعبیر شد. براساس این توافق، موسوم به “آکوس”، آمریکا دانش ساخت زیردریایی های مجهز به نیروی محرکه هسته ای را در اختیار استرالیا قرار می دهد.

در همین حال جِیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا گفته که کشورش “عمیقا نگران” اقداماتی است که صلح در ناحیه تنگه تایوان را تضعیف می‌کند.

او بعد از آن اظهار نظر می‌کرد که گزارش شد شمار “بی‌سابقه‌ای” از جت‌های نظامی چین برای چهار روز پیاپی وارد حریم دفاع هوایی تایوان شده اند.

او در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا حاضر است برای دفاع از تایوان دست به اقدام نظامی بزند گفت: “اجازه بدهید فقط این را بگویم که الان داریم در تلاشی برای جلوگیری از فرارسیدن چنین روزی، قدم هایی برمی داریم.”

وزیر دفاع تایوان روز چهارشنبه گفته بود که چین ممکن است تا سال ۲۰۲۵ برای دست زدن به یک حمله “تمام عیار” به تایوان آماده باشد.